Předmět: Odborná praxe IV

« Zpět
Název předmětu Odborná praxe IV
Kód předmětu KSZD/O4O3
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata: Seznámení se strukturou a hlavní problematikou státního zdravotního dozoru daného územního pracoviště a strukturou a hlavní problematikou Oboru hygieny výživy a PBU. Zaškolení. Praktické seznámení s prací v terénu, účast na SZD. Studium konkrétních stanovisek k návrhům projektových dokumentací, kolaudačních souhlasů, změnám užívání staveb a zápisů změn v rejstříku škol a školských zařízení. Seznámení se systémy rychlého varování RASFF a RAPEX v praxi.

Studijní aktivity a metody výuky
Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Odborná praxe je koncipována jako praktický předmět. Umožňuje studentům aplikovat v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali studiem předmětu Hygiena výživy a předmětů běžného užívání v rámci výuky ve škole. Poskytuje prostor pro zdokonalování zručnosti, dovedností a návyků, učí studenty samostatnosti, odpovědnosti a práci v týmu. Uskutečňuje se v souladu s platnou právní úpravou a podle plánu praxe v podmínkách orgánu ochrany veřejného zdraví.
Odborné znalosti: Student/ka bude znát rizika pro spotřebitele z oblasti HV a PBU, kritéria určování rizik, přehled nebezpečných PBU zjištěných při státním zdravotním dozoru. Systém rychlého varování RASFF, Systém rychlého varování RAPEX. Opatření k zamezení výskytu nebezpečných potravin a nebezpečných PBU na trhu. Dále příslušnou legislativu. Odborné dovednosti: Student/ka zná postupy při provádění státního zdravotního dozoru a odběru vzorků potravin a PBU k laboratornímu vyšetření. Umívypracovat protokol o kontrole a protokol o odběru vzorků. Zná postupy při ověření plnění povinností výrobců a dovozců potravin a materiálů a předmětů určených pro styk s potravinami v praxi. Umí vyhodnotit postup při kontrole správné výrobní praxe při výrobě materiálů a předmětů určených pro styk s potravinami. Dále umí zhodnotit postup při ověření plnění povinností výrobců a dovozců kosmetických přípravků v praxi, hodnocení dokumentace; postup při kontrole správné výrobní praxe ve výrobě kosmetických prostředků. Zná Postup šetření a provedení opatření při zjištění nebezpečného výrobku. Student/ka umí zhodnotit celkový stav provozovny, vzhledem k prováděné činnosti a sortimentu. Závady umí vypořádat a požadavky dokáže zdůvodnit příslušnou legislativou. Dokáže posoudit dostatečnost a vhodnost nastaveného systému HACCP. Student/ka umí identifikovat úkoly hygieny výživy a aktivně se podílet na základních úkolech souvisejících s hygienou výživy. Umí vypracovat protokoly, stanoviska, rozhodnutí a zadávat od informačních systémů. Obecné způsobilosti: Student/ka je po absolvování kurzu schopen/a porozumět problematice hygieny výživy a PBU a výkonu státního zdravotního dozoru ve všech jeho fázích a získané dovednosti využít v praxi. Student/ka je schopen/schopna uplatnit teoretické znalosti a dovednosti v přirozených podmínkách, je schopen/na odborně komunikovat s kontrolovanou osobou i se členy kontrolní skupiny i s dalšími orgány státní správy.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Zápočet
Doporučená literatura
  • Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 ze dne 30. 11. 2009 o kosmetických přípravcích..
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.178/2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin.
  • Nařízení Evropského parlamentu a rady (ES) č.2073/2005 o mikrobiologických kritériích pro potraviny.
  • Nařízení Evropského parlamentu a rady (ES) č.852/2004 o hygieně potravin.
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.853/2004, kterým se stanoví specifické hygienické předpisy pro potraviny živočišného původu.
  • Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES)č.1935/2004 ze dne 27. října 2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami a o zrušení směrnic 80/590/EHS a 89/109/EHS..
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES)č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a o zrušení směrnice Komise 87/250/EHS, směrnice Rady 90/496/EHS, směrnice komise 1999/10/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES, směrnic Komise 2002/67/ES a 2008/5/ES a nařízení Komise (ES) č. 608/2004.
  • Nařízení Komise (ES) č.2023/2006 ze dne 22. prosince 2006 o správné výrobní praxi pro materiály a předměty určené pro styk s potravinami..
  • Nařízení komise (EU) č. 10/2011 ze dne 14. 1. 2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami..
  • Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů.
  • Nařízení vlády č.272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných v akt. znění.
  • Vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 296/1997 Sb. Ministerstva zdravotnictví, kterou se stanoví pravidla pro výběr epidemiologicky rizikových skupin potravin v akt. znění.
  • Vyhláška č. 37/2017 Sb. o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích určených ke kouření..
  • Vyhláška č. 38/2001 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy..
  • zákon č. 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků a o změně některých zákonů (zákon o obecné bezpečnosti výrobků)..
  • zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů..
  • zákon č. 243/2022 Sb. o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí.
  • Zákon č. 258/2000 Sb.. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
  • zákon č. 350/2011 Sb. o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon)..
  • Zákon č. 477/2001 Sb. o obalech a o změně některých zákonů (zákon o obalech)..
  • Zákon č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr