Předmět: Odborná praxe I

« Zpět
Název předmětu Odborná praxe I
Kód předmětu KSZD/O1O3
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do praktické výuky odboru Hygieny obecné a komunální. Zaškolení. Činnosti státního zdravotního dozoru v oblasti hygieny obecné a komunální. Vliv prostředí na lidské zdraví. Hodnocení územních plánů. Hodnocení zdravotních rizik prostředí (EIA). Ovzduší-hodnocení kvality vnitřního a venkovního z hlediska možných zdravotních rizik. Hodnocení kvality pitné a rekreační vody. Posouzení výsledků měření hluku (chráněné venkovní a vnitřní prostory staveb). Vyhodnocení hlukové studie. Problematika vnitřního prostředí staveb-posouzení zdravotních rizik v pobytových místnostech. Hodnocení zdravotních rizik odpadů, včetně nakládání s nimi. Posuzování provozních řádů v kompetenci hygieny obecné a komunální.

Studijní aktivity a metody výuky
Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Odborná praxe je koncipována jako praktický předmět. Umožňuje studentům aplikovat v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali. Poskytuje prostor pro zdokonalování zručnosti, dovedností a návyků, učí studenty samostatnosti, odpovědnosti a práci v týmu. Cílem odborné praxe na oddělení hygieny obecné a komunální je ověření a uplatnění teoretických vědomostí a získání praktických dovedností pod odborným vedením se zaměřením na problematiku hygieny obecné a komunální.
Odborné znalosti: Student/ka disponuje znalostmi oboru hygieny obecné a komunální. Zná odborné kompetence. Orientuje se v legislativě. Prokazuje znalosti základních nástrojů dozoru nad úsekem hygieny obecné a komunální (HOK) a zná jejich využití v praxi. Odborné dovednosti: Student/ka rozumí vlivu prostředí na lidské zdraví. Umí popsat a posoudit rizika. Umí zhodnotit celkový stav provozovny vzhledem k prováděné činnosti. Závady a požadavky umí zdůvodnit příslušnou legislativou. Dokáže posoudit dostatečnost a vhodnost provozního řádu provozovny. Student/ka umí identifikovat úkoly HOK a aktivně se podílet na základních úkolech souvisejících s oborem. Dovede napsat stanovisko orgánu ochrany veřejného zdraví. Obecné způsobilosti: Student/ka je po absolvování kurzu a praxe schopen/a porozumět problematice HOK a výkonu státního zdravotního dozoru ve všech jeho fázích a získané dovednosti využít v praxi. Student/ka je schopen/schopna uplatnit teoretické znalosti a dovednosti v přirozených podmínkách, je schopen/na komunikovat s kontrolovanou osobou i se členy kontrolní skupiny.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Systematické pozorování studenta

Doporučená literatura
  • Nařízení vlády č.272/2011 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, v akt. znění..
  • Nařízení vlády č.291/2015 Sb. o ochraně zdraví před neionizujícím zářením, v akt. znění..
  • PROVAZNÍK, K. a kol. Manuál prevence v lékařské praxi. Praha: UK, 2009. ISBN 80-7071-135-3..
  • TUČEK, M. a kol. Hygiena a epidemiologie pro bakaláře. Praha: UK, Karolinum, 2018; ISBN 978-80-246-2025-1..
  • Vyhláška č. 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných v akt. znění..
  • Vyhláška č. 238/2011 Sb. o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch.
  • Vyhláška č. 252/2004 Sb.. kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody..
  • Vyhláška č. 409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody.
  • Vyhláška č.6/2003 Sb. o hygienických limitech chemických, fyzikálních a biologických ukazatelích vnitřního prostředí pobytových místností některých staveb, v akt. znění..
  • Zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech a o změně některých dalších zákonů v akt. znění..
  • Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší.
  • Zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví a o změně některých zákonů.
  • Zákon č. 76/2002 Sb.. o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci) v akt. znění..
  • Zákon č.100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí) v akt. znění..
  • Zákon č.258/2000 Sb.. o ochraně veřejného zdraví v aktuálním znění.
  • Zákon 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) v akt. znění..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr