Předmět: Epidemiologie neinfekčních nemocí

« Zpět
Název předmětu Epidemiologie neinfekčních nemocí
Kód předmětu KSZD/ENKO3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Hodnocení zdravotního stavu z hlediska neinfekčních nemocí, vliv socioekonomických faktorů na veřejné zdraví z hlediska neinfekčních nemocí, psychosociální determinanty, socioekonomický status 2. konzultace: Epidemiologie kardiovaskulárních nemocí, epidemiologie nádorových onemocnění, epidemiologie metabolických onemocnění, epidemiologie úrazů, epidemiologie závislostí - epidemiologie, rizikové a ochranné faktory, možnosti prevence Témata seminářů: 1. konzultace: Preventivní a intervenční programy podporující zdraví v rámci neinfekčních nemocí, tvorba programů, preventivní činnost v ČR z hlediska neinfekčních nemocí Samostudium: Zdravotnická ročenka ČR - ÚZIS ČR Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko - praktický. Vychází z cílů národního programu zdraví a jeho náplní je problematika epidemiologie vybraných významných neinfekčních nemocí. Předmět seznámí studenta s hlavními rizikovými faktory neinfekčních onemocnění a možnostmi prevence.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje odborné znalosti z problematiky epidemiologie neinfekčních nemocí. Dokáže zhodnotit zdravotní stav z hlediska hromadně vyskytujících se nemocí, zná rizikové a ochranné faktory a jejich epidemiologii v rámci populace. Umí zacházet se zdravotnickou ročenkou a hledat relevantní informace. Odborné dovednosti: Student/ka prokazuje odbornou dovednost v interpretaci epidemiologických dat o výskytu neinfekčních nemocí v ČR i celosvětově. Umí je použít pro následné vypracování epidemiologických opatření na komunitní úrovni nebo celé populace. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/na porozumět základním rozdílům mezi epidemiologii infekčních a neinfekčních nemocí, základním definicím a charakteristikám tohoto směru epidemiologie. Znalosti může použít v rámci široké oblasti praxe.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Požadavky pro získání zápočtu: docházka na semináře: 80%, aktivní spolupráce v rámci výuky, závěrečný test Požadavky na získání zkoušky: získání zápočtu
Doporučená literatura
  • zdravotnická ročenka ČR - ÚZIS ČR, ČSÚ ČR.
  • Hamplová, L. Veřejné zdravotnictví a výchova ke zdraví. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0568-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr