Předmět: Epidemiologie infekčních nemocí

« Zpět
Název předmětu Epidemiologie infekčních nemocí
Kód předmětu KSZD/EIKO3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Obecná epidemiologie infekčních nemocí Protiepidemická opatření 2. konzultace: Epidemiologie respiračních nákaz Epidemiologie alimentárních nákaz Témata seminářů: 1. konzultace: Systém epidemiologické bdělosti Dezinfekce, dezinsekce, deratizace Pandemický plán 2. konzultace: Očkování, imunizační programy EU Imunizační program v ČR Typy očkovacích látek. Kontrola výsledků imunizace Samostudium: Epidemiologie infekcí přenášených hmyzem a členovci. Zoonózy Epidemiologie nemocí přenosných krví. Sexuálně přenosné infekce Nákazy kůže, povrchových sliznic Epidemiologie mizejících a nových infekcí Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický a je součástí komplexu předmětů umožňujících studentům působit ve všech sférách péče o zdraví. Studenti se seznámí se s nejvýznamnějšími infekčními onemocněními, prevencí a protiepidemickými opatřeními. Pozornost bude věnována také problematice očkování a očkovacích látek.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje znalosti z oblasti obecné a speciální epidemiologie, zná infekční nemoci. Orientuje se v příslušné legislativě. Zná proces šíření nákazy včetně původců nákaz. Umí popsat přenos a cestu šíření původce nákazy. Prokazuje znalosti epidemiologie všech typů infekčních nákaz. Rozumí systému epidemiologické bělosti i problematice očkování. Odborné dovednosti: Student/ka zná epidemiologická opatření, umí zhodnotit řešenou situaci. Umí navrhnout epidemiologická opatření zaměřená na eliminaci zdroje, na přerušení přenosu nákazy i na zvýšení odolnosti jedince i populace. Student/ka umí identifikovat úkoly infekční epidemiologie a aktivně se podílet na jejich řešení, včetně návrhu opatření v ohnisku nákazy. Obecné způsobilosti: Student/ka je po absolvování kurzu schopen/a porozumět problematice infekční epidemiologie. Student/ka je schopen/schopna uplatnit teoretické znalosti a dovednosti v přirozených podmínkách, je schopen/na komunikovat s pacientem a jeho kontakty.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Požadavky pro získání zápočtu: Docházka: 80% docházka na semináře, aktivita na seminářích Požadavky pro zkoušku: Po splnění podmínek zápočtu může student přistoupit k ústní zkoušce.
Doporučená literatura
  • Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů..
  • DÁŇOVÁ, J a J. ČÁSTKOVÁ. Očkování v České republice. 2015 Nakladatelství Triton. ISBN: 978-80-7387-122-2..
  • GÖPFERTOVÁ, D., PAZDIORA, P. a J. DÁŇOVÁ. Epidemiologie infekčních nemocí: učebnice pro lékařské fakulty (bakalářské a magisterské studium). 2002 Praha: Karolinum. ISBN 8024604523..
  • GÖPFERTOVÁ, D., PAZDIORA, P. a J. DÁŇOVÁ. Epidemiologie: obecná a speciální epidemiologie infekčních nemocí. 2013 ISBN 978-80-246-2223-1..
  • GOPFERTOVÁ, D., PAZDIORA, P. a kol. 100 infekcí (epidemiologie pro praxi). 2015 Nakladatelství Triton. ISBN: 978-80-7387-846-7..
  • KOLLÁROVÁ, H. Vybrané kapitoly z epidemiologie. 2011. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. ISBN 978-80-244-2715-7..
  • MATOUŠKOVÁ, I. A J. VLČKOVÁ. Vybrané kapitoly z epidemiologie 2. 2017. Olomouc: Univerzita Palackého. ISBN 978-80-244-3008..
  • MELICHERČÍKOVÁ, V. Sterilizace a dezinfekce. Praha: Galén, 2015. ISBN-978-80-7492-139-1..
  • ŠEJDA, J. a kol. Výkladový slovník epidemiologické terminologie. 2005 Grada Publishing Praha. ISBN 80-247-1068-4..
  • TUČEK, M. a kol. Hygiena a epidemiologie. Praha: Karolinum. 2012. ISBN 978-80-246-2025-1..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr