Témata cvičení: 1.Základní lůžková jednotka - základní požadavky pro provoz, specifika gynekologických a porodnických pracovišť, včetně ambulantních pracovišť, příjem, překlad a propuštění ženy ze zdravotnického zařízení - úprava lůžka. 2.Manipulace s p/k v lůžku, polohy v ošetřovatelství, imobilizační syndrome - manipulace s p/k. 3.Epidemiologický režim v lůžkových zařízeních, bariérová ošetřovatelské péče, desinfekce, sterilizace, hygiena rukou, možné problémy - hygiena rukou 4.Hygienická péče ženy po gyn. výkonech a na oddělení šestinedělí, specifika hygieny ženy, koupel novorozence, hygiena po vyprázdnění MM, TS, možné problémy - hygiena p/k, první koupel novorozence. 5.Vyprázdnění TS, klyzma, ošetřovatelské péče při vyprazdňování TS, možné problémy - aplikace klyzmatu. 6.Vyprázdnění MM, katetrizace MM, jednorázové cévkování u žen po gyn. operaci, při porodu, u těhotných a šestinedělek, zavádění PMK, možné problémy - jednorázové cévkování, PMK. 7.Stravování ve zdravotnických zařízeních, diety, alternativní způsoby výživy, zásady výživy po operačních výkonech v gyn. a por., těhotných a šestinedělek, výživa novorozence a dětí - výživa, krmení. 8.Fyziologické funkce, sledování, hodnocení a zaznamenávání parametrů. Nácvik techniky měření TK, P, TT, dechu, vědomí. Sledování a hodnocení vylučování. Stanovení možných ošetřovatelských problémů a jejich řešení. Význam sledování FF - měření FF, TK, P, TT, dech. 9.Biologický materiál a jeho využití v diagnostice. Jednotlivé techniky odběrů. Nácvik dovedností. Spolupráce p/k. Nejčastější odběry biologického materiálu v prenatální péči, v přípravě na operační výkon - Praktická příprava, odběr moči a stolice. 10.Biologický materiál a jeho využití v diagnostice. Jednotlivé techniky odběrů - odběr krve, typy 11.Aplikace léků, teoretický úvod, nejčastější indikační skupiny užívané v gyn. - por., aplikace léků per. os, lokální cestou (do ucha, nosu, per rectum, per vaginam) - aplikace léků p. os, aj. 12.Aplikace léků i.m, s.c, i.v - aplikace léků i.m, s.c
|
Předmět je koncipován jako teoreticko - praktický a je profilujícím předmětem pro porodní asistentku. Napomáhá rozvinout počáteční dovednosti pro praxi porodní asistentky. Důraz je kladen na procvičení těchto dovedností v prostředí odborné učebny v simulovaných situacích. Cílem předmětu je profesní příprava porodní asistentky pro komplexní ošetřovatelskou péči o ženu v různých věkových obdobích života.
Odborné znalosti: Student zná základní odborné techniky pro ošetřovatelskou péči. Student zdůvodní zásady při provádění odborných výkonů v ošetřovatelské péči. Student prokazuje široké znalosti v oblasti technik a zásad odběru biologického materiálu. Odborné dovednosti: Student umí provést a obhájit základní ošetřovatelské výkony (úprava lůžka, hygiena, podávání stravy, aplikace léčiv, zavedení PMK, zavedení venózní kanyly, podání klyzmatu atd?). Obecné způsobilosti: Student je schopen využívat veškeré získané znalosti, je schopen jim porozumět a využít je při péči o ženu a řešit odborné problémy v oboru. Student je schopen samostatně, tvůrčím způsobem a komplexně řešit problémy s použitím vybraných teorií, konceptů a metod oboru gyn-por.
|