Předmět: Seminář k diplomové práci

« Zpět
Název předmětu Seminář k diplomové práci
Kód předmětu KPS/7725
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Závora Jiří, PhDr. Ph.D.
  • Fleischmann Otakar, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
V rámci semináře je pozornost věnována následujícím okruhům: 1. Základní informační prameny a jejich třídění. 2. Primární zdroje informací. Knižní informační prameny, odborná a vědecká periodika oboru. Přednášky a sborníky, diplomové, dizertační a habilitační práce. Firemní literatura, videopořady, počítačové programy, internetové informace. 3. Záznam informací bibliografický záznam, katalogizační záznam, bibliografická citace, ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2, APA. Způsoby bibliografické citace. Excerpce, anotace. 4. Sekundární informační zdroje, referátové časopisy, internetové databáze, práce se sekundárními zdroji informací. 5. Zpracování vědeckých odborných textů. Obsahové a formální náležitosti vědeckých textů. 6. Typy diplomových prací a jejich obsahové vymezení práce historicko-komparační, kulturní, empirické, lingvistické, literárně-vědné, metodicko-didaktické. 7. Informační příprava diplomové práce. 8. Literární rešerše při přípravě diplomové práce a její funkce. Zpracovávání tématu diplomové práce, formální členění diplomové práce. 9. Náležitosti empirických diplomových prací výzkumný problém a jeho formulace, typ výzkumného problému, charakteristiky výzkumného pole, formulace dílčích cílů, otázek výzkumu a výzkumných hypotéz. Typy empirických výzkumů. 10. Rozbor jednotlivých částí diplomové práce. Pravidla platná pro přípravu obrázků, grafů, tabulek a dalších grafických komponent publikovaných v odborných textech. 11. Posudky diplomových prací, jejich struktura, zaměření, hodnocené prvky. 12. Obhajoba diplomové práce a její průběh

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Příprava na zkoušku - 30 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seminář seznamuje posluchače s obecně platnými zásadami přípravy, realizace a uspořádání diplomové práce, a to jak po stránce formální, tak po stránce obsahové.
Student se orientuje v primárních a sekundárních informačních zdrojích, dokáže využívat informační zdroje a databázové nástroje pro literární rešerši a informační přípravu diplomové práce. Student ovládá a aplikuje formální pravidla pro tvorbu diplomových prací a dalších odborných textů. Dokáže koncipovat výzkumný design své diplomové práce, realizovat výzkum, zpracovat data, adekvátně je interpretovat a diskutovat získané výsledky. Student dokáže připravit obhajobu své diplomové práce a reagovat na připomínky vedoucího práce a oponenta v posudcích.
Předpoklady
žádné.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Student pro získání kontroly studia předloží zpracovanou literární rešerši zkoumaného tématu, zpracovaná teoretická východiska práce a výzkumný projekt, který bude realizován v rámci DP.
Doporučená literatura
  • Disman, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum. 1993. 1993.
  • Martin, P., Bateson, P. Úvod do metodologie a měření chování. Portál 2009.
  • Miovský, M. Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada, 2006.
  • PF UJEP. Směrnice děkana č. 5/2017 - Vedení, psaní a odevzdávání kvalifikačních prací na PF UJEP.. 2017.
  • Punch K.F. Základy kvalitativního šetření. Portál 2008.
  • ŠVAŘÍČEK, Roman, ŠEĎOVÁ, Klára. Kvalitativní výzkum v pedagogických vědách. Praha: Portál, 2007. ISBN 978-80-7367-313-0..
  • UJEP. Směrnice rektora č. 8/2016 Ke zveřejňování závěrečných prací. 2016.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr