Předmět: Pedagogická psychologie

« Zpět
Název předmětu Pedagogická psychologie
Kód předmětu KPS/7510
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pilousová Alena, PhDr.
  • Pešout Ondřej, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
- Význam pedagogické psychologie pro učitele - Výzkum a jeho role v pedagogice a vzdělávání - Kritické myšlení a to, jak zdroje informací ovlivňují pedagogiku v ČR a v zahraničí - Principy behaviorismu aplikované na vzdělávání a výchovu - Využití odměn ve vzdělávání - Rozdělení paměti - komponenty a jejich funkcí (např. pracovní paměť, dlouhodobá paměť) - Paměť využití ve vyučování, strategie pro zvýšení efektivity paměti - Metakognice

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Hlavním cílem výuky je získat teoretické a praktické poznatky z pedagogické psychologie a prohloubit psychologickou přípravu učitelů v oblasti psychologie učení a výchovy a vzdělávání a získat profesní kompetenci pro řízení a vedení vyučování. Účelem předmětu je představit přehled současné teorie a výzkumu o lidském učení a výuce v kontextu vzdělávání. V hodinách budeme uvažovat o širším kontextu vzdělávání, kde se mohou učit jak děti, tak i dospělí, což bude zahrnovat především školu, ale i domov, sociální interakci (mezi vrstevníky, s učitelem, s cizím člověkem, atd.), užívání technologie i jen pouhé pozorování událostí, které se odehrávají kolem nás. Tento předmět zprostředkovává informace a provází studenty v: 1. Porozumění lidského chování, mentálních procesů a jejich formování 2. Pochopení, jakým způsobem jsou aplikovány sociálně vědecké metody při studiu lidského chování a mentálních procesů 3. Uplatnění teorií a konceptů pedagogické psychologie tak, aby vedly k vhledu do problémů při výuce, identifikaci a prevenci jejich příčin a jejich nápravě.
Dovednost posoudit hodnotu a kvalitu vyučovacího či výchovného přístupu. Dovednost analýzy vhodného nebo problémového chování a jeho upevnění či změny. Osvojení poznatků k vytvoření vhodných podmínek k rozvoj žádoucího chování a postoje jedince. Dovednost určit kognitivní náročnost zadání či úlohy a její přizpůsobení potřebám žáka. Dovednost pedagogické diagnostiky a charakteristiky osobnosti žáka. Dovednost zpracování plánu sebevýchovy a osvojení technik sebevzdělávání. Osvojení poznatků k stimulaci strategického, kritického a kreativního myšlení žáků. Osvojení širokého repertoáru přístupů a strategií k motivování žáků. Porozumění základním principům vzdělávání, a využití vhodných metod k využití maximálního potenciálů žáků v hodině a jejich zapojení do rozvoje školních dovedností a tvůrčí činnosti.
Předpoklady
Student splnil předchozí kurzy: Úvod do psychologie, Ontogenetická a Sociální psychologie.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Student splnil předchozí kurzy: Úvod do psychologie, Ontogenetická a Sociální psychologie. Přehled požadavků pro předmět si můžete stáhnout na následujícím odkazu http://goo.gl/j7eJu3
Doporučená literatura
  • Heřmanová, V. Možnosti reflexe profesních kompetencí učitelů, in Monografie Sociálně psychologické kompetence jedince. UJEP, 2009. ISBN 978-80-7414-164-5.
  • Heřmanová V. Některé aspekty soc.klimatu a jejich využití ve školní praxi, PF UJEP, 2002.
  • Heřmanová V. Profesní sebepojetí učitelů, Acta Universitátis Purkynianae,Ústí n/L, 2004.
  • Kohoutek, R. Školní neúspěšnost a diagnostika jejích příčin. 2010.
  • Kolektiv autorů. Možnosti a způsoby práce se žáky ZŠ v období pubescence, Uplatňování pedagogicko - psychologických přístupů. UJEP, 2001.
  • Lehenová, A. Vybrané kapitoly z pedagogickej a školskej psychológie. Trnava, 2012. ISBN 978-80-8082-583-6.
  • Mareš, J. Nevhodné chování učitelů k žákům a studentům.. Studia pedagogica, 2013.
  • MAREŠ J. Pedagogická psychologie. Praha, Portál, 2013.
  • SKUTIL, M. Základy pedagogicko-psychologického výzkumu pro studenty učitelství.. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-778-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr