Předmět: Didaktika integrovaného společenskovědního základu II

« Zpět
Název předmětu Didaktika integrovaného společenskovědního základu II
Kód předmětu KPR/4732
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brtnová-Čepičková Ivana, doc. PaedDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Význam vlastivědného vyučování v primární škole. Didaktická transformace vědeckých poznatků různých oborů do didaktického systému vlastivědy. Vlastivědné učivo a jeho charakteristika v kurikulárních dokumentech (RVP ZV). Didaktika vlastivědy jako vědní obor. 2. Struktura chronologie (periodizace) dějepisného učiva ve 4. - 5. ročníku primární školy-význam výchovy dějinami. 3. Vývoj vlastivědného vyučování u nás od jeho počátků do současnosti, charakteristika základních vývojových etap předmětů o přírodě a společnosti. Vlastivědné vyučování v didaktických systémech vybraných jiných zemí, srovnání s výukou u nás. 4. Orientace v čase, prostoru a hodnotách. 5. Edukační cíle vyučování vlastivědě a jejich realizace v jednotlivých tématech učiva. 6. Uplatnění psychodidaktického přístupu ve výuce vlastivědy Vytváření představ, pojmů, dovedností a návyků, rozvoj logického myšlení ve vlastivědě. Práce s naivními představami žáků (prekoncepce a miskoncepce). Význam názorného vyučování v primární škole. 7. Metodický a faktografický rozbor obsahových celků současné školní vlastivědy. 8. Mezipředmětové vztahy na horizontální a vertikální úrovni, kroskurikulární témata RVP ZV. 9. Didaktické prostředky ve vlastivědě: učebnice a další didaktické prostředky ve vlastivědě. Hodnocení učebnic, výběr učebnice, práce s učebnicí a PL. 10. Specifické didaktické prostředky ve vlastivědě: didaktický postup při práci s mapou a dalšími kartografickými materiály. Druhy map a jejich využití při vyučování vlastivědy v primární škole. Vznik map. 11. Finanční gramotnost, ochrana obyvatelstva za mimořádných událostí. 12. Regionální princip a místní krajina 13. Terénní výuka ve vlastivědě.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Student má v průběhu přípravy získat takové kompetence, které mu umožní úspěšně vést vyučování v předmětu vlastivěda (nebo předmětu s jiným názvem, ale stejným obsahem). Metodicky jsou semináře koncipovány tak, aby student získával zkušenost s různým pojetím výuky a s rozdílnými strategiemi vyučování. Kurz postaven i na interaktivních metodách a týmové činnosti studentů. Pozornost věnujeme i změnám a doporučením upraveného RVP ZV (2013) a to dopravní výchově, finanční gramotnosti a tématům souvisejícím s ochranou obyvatelstva za mimořádných situací.
Student/ka pochopí obsah a místo vlastivědy v kurikulárních dokumentech; formuluje hlavní a dílčí cíle vlastivědného vyučování, osvojí si odbornou terminologii; zná a aplikuje vhodné vyučovací metody a odpovídající organizační formy vzhledem k cílům výuky. Vztahy a souvislosti vlastivědného učiva a dokáže adekvátně vzhledem k věku žáků, místnímu regionu i obecným požadavkům kurikulárních dokumentů promítnout v praktické činnosti (při plánování učiva, přípravách na vyučovací hodiny a vycházky, v projektech ap.); využívá adekvátně různé didaktické prostředky pro výuku vlastivědy. Implementuje do výuky průřezová témata; integruje poznatky různých vědních oborů; dokáže využít výchovnou hodnotu vlastivědného učiva.
Předpoklady
Předmět nevyžaduje specifické předpoklady.
KPR/4728

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Rozbor jazykového projevu studenta

Požadována je 100% účast studenta na seminářích a aktivní práce v semináři, která se opírá o vypracování úkolů. Odevzdání úkolů vyznačených ve studijní opoře. Úspěšná obhajoba seminární práce. Zápočet. Odevzdání úkolů vyznačených ve studijní opoře. Studijní opora dostupná na: https://moodle.pf.ujep.cz/course/view.php?id=571 Heslo: host
Doporučená literatura
  • BELZ, H. , SIEGRIST, M. Klíčové kompetence a jejich rozvíjení. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-479-6.
  • KYRIACOU, CH. Klíčové dovednosti učitele. Praha: Portál, 1996.
  • Machalová,M. a kol. Didaktika vlastivědy I. díl. Česká republika v souvislostech. Brno, Paido, 1996.
  • Podroužek, L. Integrovaná výuka na základní škole v teorii a praxi. Plzeň, Fraus, 2002. ISBN 80-7238-157-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství pro 1. stupeň základní školy (A14) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní