Předmět: Úvod do pedagogiky

« Zpět
Název předmětu Úvod do pedagogiky
Kód předmětu KPR/4306
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šlégl Jiří, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Předmět má stanoveno 5 hod. kontaktní výuky. Témata označená ztučněným písmem budou přednášena v rámci kontaktní výuky. Ostatní témata budou předmětem samostatného studia (9 hod.) na základě povinné a doporučené literatury: 1. Úvod do studia, obsah předmětu, požadavky k zápočtu, studijní literatura. 2. Pedagogika jako věda o výchově (Vývoj a vymezení pedagogiky jako vědy. Vztah pedagogiky k ostatním vědám. Pedagogické vědní disciplíny). 3. Výchova a vzdělávání ? základní pedagogické kategorie. 4. Výchova jako společenský jev. Společenská determinace výchovy. Vliv výchovy na společnost. 5. Výchova a vývoj člověka. Úloha různých činitelů na vývoj člověka, pedagogické směry. 6. Výchovný proces a jeho zákonitosti (systémové pojetí výchovy, etapy výchovného procesu). 7. Výchovné cíle a jejich proměny 8. Složky výchovy jako prezentace obsahu výchovy a vzdělávání. 9. Výchovné prostředky, formy a výchovné metody. 10. Obecné koncepce ve výchově a vzdělávání. 11. Vybrané alternativní edukační programy. 12. Vzdělávací systém a výchovné instituce. 13. Profese učitele/učitelky předškolního zařízení. 14. Hodnocení výuky a uložených prací, zápočtový test.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Kurz seznamuje studenty se základními informacemi o pedagogice jako vědní disciplíně, o klíčových pedagogických pojmech, se kterými se budou studenti setkávat při studiu dalších pedagogických disciplín. Jde o úvodní pedagogickou disciplínu, jejíž obsah je postaven na pedagogické reflexi osobní zkušenosti s výchovou a vzděláváním dětí předškolního věku. Obsahovou náplň tvoří základní pedagogické kategorie a otevřený systém výchovy a vzájemné vztahy mezi jeho základními prvky - cílem výchovy, podmínkami výchovy, prostředky a výsledky výchovy, vztah subjektu a objektu ve výchově. Studenti dále získají informace o struktuře vzdělávací soustavy, vybraných edukačních koncepcích a programech a o profesi učitele mateřské školy. Student charakterizuje individuální a společenský význam výchovy, definuje jednotlivé pedagogické kategorie, objasňuje koncepci výchovy a vzdělání pro 21. století (kompetence pro život), vysvětluje úkoly a současné trendy preprimárního vzdělávání, popisuje a vysvětluje systémové pojetí výchovy. Orientuje se teoreticky i prakticky v základních koncepcích výchovy a v alternativních edukačních programech. Charakterizuje základní požadavky na výkon učitelské profese, popíše pracovní činnosti a povinnosti učitele MŠ, význam sebereflexe pro profesní a osobní růst.
Student charakterizuje individuální a společenský význam výchovy, definuje jednotlivé pedagogické kategorie, objasňuje koncepci výchovy a vzdělání pro 21. století (kompetence pro život), vysvětluje úkoly a současné trendy preprimárního vzdělávání, popisuje a vysvětluje systémové pojetí výchovy. Orientuje se teoreticky i prakticky v základních koncepcích výchovy a v alternativních edukačních programech. Charakterizuje základní požadavky na výkon učitelské profese, popíše pracovní činnosti a povinnosti učitele MŠ, význam sebereflexe pro profesní a osobní růst.
Předpoklady
Předmět nevyžaduje specifické předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Student pracuje na úkolech ve studijní opoře. Vybírá 3 úkoly označené piktogramem obálky a zpracovává písemně. Vypracované úkoly odevzdá v předem oznámeném termínu. Úspěšné splnění zápočtového testu (úspěšnost 70%). Studijní opora dostupná na: https://moodle.pf.ujep.cz/course/view.php?id=476 V levé části obrazovky zvolte možnost ?Přihlásit se jako host? a po vyzvání vepište heslo: host.
Doporučená literatura
  • JANIŠ, K., KRAUS, B. VACEK, P. Kapitoly ze základů pedagogiky. Hradec Králové: Gaudeamus, 2005.
  • PRŮCHA, J. Alternativní školy a inovace ve vzdělávání. Praha: Portál, 2012.
  • Průcha, J. Moderní pedagogika. Praha: Portál, 2009.
  • Průcha, J. Přehled pedagogiky. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-399-4.
  • ŠIKULOVÁ, R., KOLÁŘ, Z. Kapitoly z obecné pedagogiky. Ústí nad Labem: PF UJEP, 2003.
  • ŠVARCOVÁ, I. Základy pedagogiky. Praha: vyd. VŠCHT, 2008.
  • VALIŠOVÁ, A., KASÍKOVÁ, H. a kol. Pedagogika pro učitele. Praha: Grada, 2007. ISBN 978-80-247-1734-0.
  • VORLÍČEK, CH. Úvod do pedagogiky. Jinočany: H+H, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství pro mateřské školy (A14) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní