Předmět: Etika

« Zpět
Název předmětu Etika
Kód předmětu KPR/4029
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šlégl Jiří, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Úvodní hodina - seznámení s požadavky k zápočtu, doporučená literatura. 2) Úvod do etické problematiky jako pokus o praktickou filosofii. 3) Etika jako samostatná filosofická disciplína. 4) Antická etika ctnosti. 5) Křesťanská etika. 6) Utilitarismus a pragmatismus. 7) Autonomní etika. 8) Etika odpovědnosti. 9) Mezigenerační vztahy (ageismus). 10) Poslední věci člověka (smrt). 11) Smysl lidské existence jako etický problém. 12) Svoboda, demokracie a tolerance jako etické hodnoty. 13) Ekologická etika. 14) Zápočtový test.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět by se měl stát uvedením do základních filosofických problémů etiky. Jedním z cílů bude vést budoucí učitele ke kultuře mravního vědomí, cítění i jednání, jakož i k orientaci v problémové pluralitě dnešní doby, vzhledem k obecně platným přirozeným principům mravnosti. Na jedné straně bude kurs systematicky uvádět do hlavních témat obecné etiky (vztah poznání a chtění, vztah morálky a mravnosti, dobro a zlo, vnější a vnitřní svoboda, svědomí, mravní zákon, důstojnost člověka a základní lidská práva), na straně druhé v něm bude podán základní historický přehled významných etických teorií a jejich argumentačních postupů od starověkého Řecka až po dnešek (sofistika, Sókratés, Platón, Aristotelés, antický hédonismus, křesťanská etika, utilitarismus, Kant, existencialistická etika, etika diskursu a komunikace, etika odpovědnosti, analytická etika).Nemělo by se však jednat o pouhou galerii rozmanitých názorů na etické problémy v dějinách a současnosti, ale především o zdůraznění významu těchto rozmanitých etických řešení pro současného člověka, kterého se etické otázky bytostně dotýkají. Nepůjde tedy na prvním místě o dějiny samé, nýbrž o nahlédnutí problémů a možností lidského bytí pro nás jakožto dědice a nositele evropské kultury.
Student prokáže schopnost etické a morální imaginace, empatického myšlení, tolerance a respektu k postojům a názorům druhých lidí. Rozumí etickým souvislostem života člověka a charakterizuje základní pojmy spojené s etikou a etickými teoriemi. Definuje etické teorie a jejich závěry dokáže prakticky promýšlet. Student je schopen aplikovat získané poznatky do oblasti sociálně pedagogické reality.
Předpoklady
předmět nevyžaduje žádné předpoklady

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test

Požadavky na studenta: aktivní účast na výuce, vypracování tematicky zaměřeného referátu, úspěšné zvládnutí zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • Anzenbacher, A. Úvod do etiky. Praha, 1994.
  • DOROTÍKOVÁ, S. Hodnoty a vzdělání. Praha, 1997.
  • HAŠKOVCOVÁ, H. Fenomén stáří,. Praha, Kosmas, 2011.
  • HAŠKOVCOVÁ,H. Thanatologie -nauka o umírání a smrti. Praha: Galén, 2000. 2000. ISBN 80-7262-034-7.
  • Kohák, E. Člověk, dobro a zlo. Praha:Ježek, 1999.
  • Kohák, E. Svoboda, svědomí, soužití. Praha, 2004.
  • Machovec, M. Filozofie tváří v tvář zániku, Praha. 2001.
  • SOKOL, J. Etika a život. Pokus o praktickou filozofii. Praha: Vyšehrad. 2010. ISBN 978-80-7429-056-5.. Praha: Vyšehrad, 2010.
  • ŠMAJS, J. Filosofie - obrat k Zemi. Praha: Academia, 2008.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Sociální pedagogika (A14) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní