Vyučující
|
-
Novotný Lukáš, doc. Dr. phil. M.A.
|
Obsah předmětu
|
1. Regionální politika ČR a EU - cíle, nástroje, subjekty. 2. Regiony se soustředěnou podporou státu; vymezení strukturálně postižených regionů. 3. Historická a geografická charakteristika strukturálně postižených krajů. 4. Lokalizační faktory ekonomického a sociálního rozvoje strukturálně postižených krajů (doprava, životní prostředí atd.). 5. Politická specifika ve strukturálně postižených krajích, institucionální prostředí - lokální, krajská a národní úroveň. 6. Problém životního prostředí, revitalizace a regenerace území silně zasažené těžební a průmyslovou činností. 7. Sociální politika, trh práce a politika zaměstnanosti ve strukturálně postižených krajích. 8. Sociální stabilizace a snižování sociálních rozdílů ve strukturálně postižených krajích. 9. Bydlení a bytová politika ve strukturálně postižených krajích. 10. Podpora podnikání, lidských zdrojů a inovací ve strukturálně postižených krajích. 11. Vzdělávání ve strukturálně postižených krajích. 12. Eurofondy, dotace a rozvoj strukturálně postižených krajů; možnosti předkládání projektů v rámci nástrojů regionální politiky. 13. Přeshraniční spolupráce jako nástroj rozvoje strukturálně postižených krajů; projekty přeshraniční spolupráce a jejich přínosy.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Tento kurz se zaměří na politiku v těchto krajích, zvláště pak v Ústeckém kraji (resp. Regionu Severozápad). Tematicky je kurz zaměřen selektivně na vybrané problémy těchto krajů s důrazem na regionální politiku a ekonomiku (podnikání a inovace, vzdělávání, sociální stabilizace, infrastruktura, veřejná správa atd.). V úvodu kurzu budou vyložena specifika regionální politiky ČR a EU se zaměřením na její aktuální cíle a nástroje. Po absolvování kurzu by studenti měli více porozumět celkové významové pozici strukturálně postižených krajů a jejím problémům a měli by být schopni analyzovat vybraná politická specifika v těchto krajích. Důraz bude kladen na praktickou lokální politiku, demonstraci konkrétních problémů a návrhu opatření ke zlepšení současného stavu.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje specifika regionální politiky ČR a EU. Student se orientuje v klíčových tématech politické a sociologické teorie a praxe. Student rozumí celkové významové pozici strukturálně postižených krajů a jejím problémům. Student je schopen analyzovat vybraná politická specifika těchto krajů.
|
Předpoklady
|
Nejsou
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta
Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno: 1) vypracování "position paper" k vybrané problematice, která bude zvolena po dohodě s vyučujícím a prezentace tohoto vybraného problému; 2) ústní pohovor na aktuální politický problém ve strukturálně postižených krajích, který si student sám může zvolit.
|
Doporučená literatura
|
-
HLAVÁČEK, P. Aktéři a mechanismy regionálního rozvoje. Ústí nad Labem, 2012. ISBN 978-80-7414-523-0.
-
JEŘÁBEK, M. Regionální výzkum v severozápadních Čechách. Ústí nad Labem, 2006. ISBN 80-7044-778-8.
-
KOUTSKÝ, J. - RAŠKA, P. Akademické prostředí regionálního rozvoje ? deskriptivní analýza. Ústí nad Labem, 2012. ISBN 978-80-7414-482-0.
-
VRÁBLÍKOVÁ, J. - JUREKOVÁ, Z. - VRÁBLÍK, P. Udržitelné hospodaření v krajině Podkrušnohoří: urbanistická ekonomika a územní rozvoj. Ústí nad Labem, 2010. ISBN 978-80-7414-322-9.
|