Předmět: PVK Politika územního rozvoje

« Zpět
Název předmětu PVK Politika územního rozvoje
Kód předmětu KPOL/N203
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Koutský Jaroslav, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Územní rozvoj: podstata, pojetí, složky územního rozvoje; udržitelný rozvoj, politika územního rozvoje. 2. Geografická organizace společnosti v ČR: hierarchie sídelního systému, funkční ekonomické regiony, koncept polycentrického rozvoje. 3. Koncepce územního rozvoje České republiky: přístupy, historická retrospektiva, alternativní koncepce. 4. Územní rozvoj na úrovni krajů a obcí (městských a venkovských): koncepce rozvoje, nástroje, řešené problémy, úkoly a cíle územního rozvoje krajů a obcí v ČR. 5. Priority územního plánování v České republice: vymezení jednotlivých oblastí, problémů a úkolů prioritních z pohledu rozvoje celé ČR. 6. Politika územního rozvoje České republiky: role v územním plánování, význam Politiky územního rozvoje ČR jako nástroje územního plánování. 7. Rozvojové oblasti a rozvojové osy České republiky: územní vymezení a základní charakteristika jednotlivých rozvojových oblastí a os v ČR. 8. Specifické oblasti ČR: územní vymezení a základní charakteristika jednotlivých specifických oblastí ČR, dopady na formulace politik. 9. Funkční složky rozvoje území: základní charakteristrika vybraných složek rozvoje území, jejich stav a vývojové tendence v České republice. 10. Doprava a dopravní infrastruktura: vymezení relevantních pojmů, vývoj dopravní infrastruktury (pohled ČR a států EU). 11. Jednotlivé druhy dopravy: železniční, silniční, vodní, letecká; charakteristika, stav a vývoj v ČR, vazba na územní plánování. 12. Technická infrastruktura: význam a složky technické infrastruktury, řešení problematiky technické infrastruktury v územně plánovací činnosti. 13. Vybrané technické systémy: jejich stav v České republice, očekávaný vývoj, požadavky a vztah k územnímu plánování.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na komplexní řešení prostorové organizace a funkčnosti území České republiky. Primárním předmětem zájmu kurzu je řešení prostorových vztahů na národní úrovni a regionální dimenze je sekundární. Hlavní pozornost je pak věnována aktuální Politice územního rozvoje České republiky jako stěžejní koncepci územního plánování na úrovni státu.
Student umí používat odbornou terminologii. Student je schopen vysvětlit principy organizace prostoru ČR a koncepční priority v rozmístění stěžejních struktur zejména s důrazem na dopravní a technickou infrastrukturu.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno odevzdání seminární práce prezentující výsledky vlastního výzkumu a aktivní zapojení do diskusí během seminářů.
Doporučená literatura
  • Zákon číslo 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu.
  • HAMPL, M.. Regionální vývoj: specifika české transformace, evropská integrace a obecná teorie UK, Praha. 2001, 328 s., ISBN 80-902686-6-8.
  • MMR. Politika územního rozvoje České republiky 2008.
  • Ústav územního rozvoje. Principy a pravidla územního rozvoje.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr