Předmět: PVK Současná česká společnost

« Zpět
Název předmětu PVK Současná česká společnost
Kód předmětu KPOL/N202
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Lukáš, doc. Dr. phil. M.A.
Obsah předmětu
1. Úvod do studia společnosti a sociálních problémů. 2. Teoretická východiska - stratifikační teorie, teorie modernity. 3. Teoretická východiska - postmoderní společnosti, společnost sítí. 4. Charakteristika současné české společnosti, demografické a národnostní proměny, sociální problémy. 5. Byrokracie a současná česká společnost. 6. Význam a proměny hodnot v současné české společnosti. 7. Proměny a problémy současné sociální struktury v České republice. 8. Problémy současného sociálního státu, nezaměstnanost. 9. Trh práce, diskriminace, gender. 10. Vzdělávání a současná česká společnost. 11. Problémy současné české demokracie, defektní demokracie. 12. Role a proměny současné české občanské společnosti. 13. Specifika vybraných sociálních a ekonomických problémů ve strukturálně postižených regionech.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty s aktuálními tendencemi společenského vývoje české společnosti a rozvíjet schopnosti studentů orientovat se v aktuálních společenských problémech, vidět je v širších souvislostech veřejných politik a také Evropy, včetně různých provázaností a dopadů. Studenti poznají problematiku současného vývoje české společnosti s důrazem na obecné trendy vývoje soudobých společností, sociální nerovnosti a fungování společnosti. Kurz chce nabídnout orientaci v citlivých současných společenských a ekonomických problémech, které často zásadně rozdělují společnost. Metodologicky bude kurz orientován značně multidisciplinárně s důrazem na politologickou a sociologickou teorii. Studenti si osvojí i kritický nadhled s poukazem na pluralitu přístupů k jednotlivým kontroverzním tématům. Součástí plnění studijních povinností kurzu bude účast na terénním šetření v regionu.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé teoretické přístupy užívané v současné politické a sociologické teorii a praxi. Student se orientuje v klíčových tématech politické a sociologické teorie a praxe.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno, resp. zápočet se skládá ze tří bodovaných částí: 1) aktivní účast na výuce; 2) řešení seminárních úkolů; 3) účast na terénním výzkumu.
Doporučená literatura
  • BECK, U. Riziková společnost. Na cestě k jiné moderně. Praha, 2004. ISBN 80-86429-32-6.
  • DRULÁK, P. Jak zkoumat politiku: Kvalitativní metodologie v politologii a mezinárodních vztazích. Praha, 2008. ISBN 978-80-7367-385-7.
  • GIDDENS, A. Unikající svět. Jak globalizace mění náš život. Praha, 2000. ISBN 80-85850-91-5.
  • GRUSKY, D.B. Social Stratification: Class, Race and Gender in Sociological Perspective. New York. ISBN 978-04-294-9464-2.
  • HARRINGTON, A. Moderní sociální teorie. Praha, 2006. ISBN 80-7367-093-3.
  • KELLER, J. Nová sociální rizika a proč se jim nevyhneme. Praha, 2011. ISBN 978-80-7419-059-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr