Předmět: Diplomová práce

« Zpět
Název předmětu Diplomová práce
Kód předmětu KPOL/N116
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 10
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Maškarinec Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1.Charakteristika diplomové práce, ukázky špatných a dobrých příkladů. 2. Představení individuálních témat studenty (téma, prameny, literatura, metoda, členění práce). 3. Představení individuálních témat studenty (téma, prameny, literatura, metoda, členění práce). 4. Příprava na obhajobu diplomové práce. 5. Praktický nácvik obhajoby, hodnocení.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je v závěrečné etapě vzniku diplomové práce umožnit průběžné konzultace, diskuzi nad tématy jednotlivých diplomových prací a kontrolu, která má přispět k vytvoření optimálních podmínek pro vznik kvalitních závěrečných prací. Studenti v rámci semináře prezentují své metodologické postupy, průběžné výsledky a závěry práce. Důležitou součástí kurzu je i příprava na obhajobu. Na závěr semináře je zařazena příprava na obhajobu, v níž představí studenti svoji práci (použité prameny, badatelský záměr, výsledky aj.). Výuka je s ohledem na snahu vytvořit prostor pro vznik závěrečných prací kumulovaná do pěti bloků, zbytek výuky je věnován individuálním konzultacím a je k dispozici studentům pro přípravu závěrečné práce.
Student se naučí, jak správně postupovat při psaní diplomové práce. Dokáže správně citovat, zasadit práci do teoretického rámce a správně využít možné metodologie.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta

Prezentace záměru diplomové práce, metodických východisek a konceptu práce, kontrola itineráře zpracování finální verze práce, pravidelné konzultace s vedoucím práce. Požadavek k zápočtu: doporučení a souhlas školitele na základě kontroly stavu přípravy práce.
Doporučená literatura
  • KUBÁTOVÁ, H. Rukověť autora diplomky: [čtení a psaní odborných textů ve společenských a humanitních oborech. Olomouc, 2009.
  • ŠANDEROVÁ, J. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách: několik zásad pro začátečníky, Praha: Sociologické nakladatelství, 2055, 209s, ISBN 80-86429-7.
  • VAN EVERA, S. Guide to methods for students of political science. Ithaca, 1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr