Předmět: Zásady a etika vědecké práce

« Zpět
Název předmětu Zásady a etika vědecké práce
Kód předmětu KPOL/N113
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Maškarinec Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Etika vědecké práce - etické kodexy a zásady (AV ČR, UK, UJEP). 2. Důvody porušování etiky. 3. Vymýšlení a zkreslování/falšování výzkumných zjištění. 4. Plagiátorství. 5. Připisování spoluautorů. 6. Duplicitní/simultánní publikování. 7. Dělení publikací do více článků. 8. Recyklování textů. 9. Vzájemné (reciproční), citování spřízněných kolegů. 10. Zkreslené citování. 11. Nepřiznaný konflikt zájmů. 12. Porušování autorských práv - problémy v politologickém výzkumu (dopad GDPR). 13. Možnosti důsledného dodržování vědecké a publikační etiky v praxi.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s nejčastějšími projevy porušování etiky ve vědeckém výzkumu v rámci humanitních a společenských věd, zejména publikační etiky. Snahou je zvýšit citlivost studentů k porušování pravidel publikační etiky, a tím přispět ke kultivaci publikačního prostředí v rámci studia. V první fázi výuky bude pozornost zaměřena na důvody, které výzkumníky vedou k porušování publikační etiky (důraz je kladen na souvislosti s aktuálně platným systémem financování a hodnocení vědy a výzkumu). V druhé fázi výuky jsou následně rozebírány nejčastěji uváděné projevy publikačně závadného jednání.
Student rozumí hlavním parametrům etiky vědecké práce. Umí správně citovat, rozlišuje citaci a parafrázi. Je si vědom úskalí recyklace textů, recipročního citování a připisování spoluautorů.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na výuce, schopnost zapojit se do diskuse na probíraná témata, aplikace poznatků na téma vlastní kvalifikační práce, absolvování závěrečného kolokvia.
Doporučená literatura
  • HOLMEROVÁ, I. Minimum akademického bontonu, aneb, Jak neuklouznout nejen na akademické půdě. Praha, 2014.
  • STÖCKELOVÁ, T. Nebezpečné známosti: o vztahu sociálních věd a společnosti. Praha, 2012.
  • ŠANDEROVÁ, J. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách: několik zásad pro začátečníky.. Praha, Vyd. 1. Sociologické nakladatelství, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr