Vyučující
|
-
Novotný Lukáš, doc. Dr. phil. M.A.
|
Obsah předmětu
|
1. Riziková společnost jako sociologický problém. 2. Stará a nová sociální rizika. 3. Proměny sociální a mocenské struktury společnosti. 4. Politická reprezentace: zájmové skupiny a politické strany a jejich úloha ve společnosti. 5. Sociologie politické strany. 6. Hodnotové orientace ve společnosti. 7. Zájmy v politice: artikulace, manifestace, agregace a reprezentace zájmů v politickém procesu, asymetrie zájmů, intermediární funkce politických stran a občanské společnosti, jejich proměny. 8. Demokracie & extremismus & populismus. 9. Participace a občanská společnost. 10. Politická kultura jako sociologický problém. 11. Rodina a její proměna. 12. Problémy vyloučených lokalit. 13. Modernita v sociologii. 14. Udržitelné chování
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je představit problémy dnešní politické sociologie, související s ústředními společenskými proměnami - globalizací, "tekutou modernitou", nejistotou a nabouráváním kontur sociálního státu. To vše staví všechny sociální vědy, především však politickou sociologii, do zcela nové úlohy. Je třeba umět pochopit a vysvětlit stávající trendy ve společnosti a vývojové koncepce. Kurz se sice zaměřuje zejména na aktuální sociologické teorie, ovšem vyjde též z poznatků "klasické sociologie", jež budou v kurzu opakovány a prohloubeny. Výklad sleduje dvě základní linie: a) historickou; uvedení do problémů řešených moderní politickou sociologií; b) analytickou - zde se pozornost soustřeďuje na soudobé politické a společenské otázky. Cílem je vytvořit u studentů povědomí o specifických společenských problémech a o tom, jaký pohled na ně zaujímá dnešní politická sociologie. Kurz poskytne jednak teoretický vhled do problematiky, ovšem teoretická paradigmata budou následně aplikována do praxe - dnešních společenských debat a problémů (nezaměstnanost, xenofobie, workfare state atd.). Kurz tak chce být jakousi průpravou pro studenty proto, aby se naučili "číst" a chápat dnešní společnost též z pohledu relevantní sociologické a politologické teorie.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé teoretické přístupy užívané v současné politické sociologii. Student se orientuje v klíčových tématech politické sociologie
|
Předpoklady
|
Nejsou
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta
Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno: 1) zápočet: odevzdání seminární práce; 2) zkouška: písemná zkouška formou testu prověřuje schopnost studujícího analyzovat a interpretovat vybrané otázky politické sociologie.
|
Doporučená literatura
|
-
Beck, U. Co je to globalizace? Omyly a odpovědi. Praha, 2007. ISBN 978-80-7325-123-9.
-
Giddens, A. Důsledky modernity. Praha, 1998. ISBN 80-85850-62-1.
-
Keller, J. Nová sociální rizika a proč se jim nevyhneme. Praha, 2011. ISBN 978-80-7419-059-9.
-
Maškarinec, P., Novotný, L. Strany a vládnutí v digitální éře. Praha, 2020. ISBN 978-80-200-30.
-
Müller, K. Politická sociologie. Politika a identita v podmínkách modernity. Praha, 2012. ISBN 978-80-7380-394-0.
-
Prokop, D. Slepé skvrny. Praha, 2022. ISBN 978-80-275-1078-8.
-
Závodný Pospíšil, J., Závodná, L.S. Mediální výchova. Praha, 2020. ISBN 978-80-7402-408-5.
|