Předmět: Aktuální otázky komparativní politologie

« Zpět
Název předmětu Aktuální otázky komparativní politologie
Kód předmětu KPOL/N101
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Maškarinec Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do studia, seznámení s literaturou a požadavky na absolvování kurzu. 2. Teoretické tradice v komparativní politologii. 3. Komparativní metody: kvalitativní a kvantitativní metody. 4. Formování států: předpoklady vzniku demokracie, teorie modernizace. 5. Politické režimy a jejich transformace. 6. Vládnutí, kapacita státu. 7. Politické instituce moderních států. 8. Politická nestabilita a politický konflikt. 9. Demokratická soutěž: politická mobilizace, participace, reprezentace. 10. Agregace a reprezentace politických zájmů. 11. Ústavní inženýrství a jeho význam, možnosti a limity. 12. Víceúrovňové vládnutí v mezinárodním prostředí.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je prohloubit u studentů znalost hlavních metodologických a teoretických východisek komparativní politologie s důrazem na nejnovější trendy v rámci tohoto dynamického podoboru politologie. S využitím multidisciplinárních přístupů je pozornost zaměřena na klíčová témata, jež tvoří jádro soudobé komparativní politologie a jejichž znalost umožní studentům analyzovat a porozumět moderním politickým a společenským procesům v synchronní i diachronní perspektivě při současné volbě adekvátního teoretického a konceptuálního rámce, adekvátní operacionalizace výzkumu a volbě výzkumných technik. Tematicky bude kurz strukturován do dvou celků. První (kratší) celek se bude zabývat teoretickým tradicemi a metodologickým zázemím komparativní politologie (s koncentrací na dichotomii mezi kvalitativními a kvantitativními přístupy) a možnostmi empirického ověřování politologických teorií. Druhý (obsáhlejší) celek poté detailně představí vybraná klíčová témata komparativní politologie se snahou postihnout hranice, kde se jednotlivá témata prolínají nebo vzájemně ovlivňují.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé teoretické přístupy užívané v současné komparativní politologii. Student dokáže charakterizovat specifika kvantitativních a kvalitativních přístupů v politické vědě. Student umí zvolit vhodnou politologickou teorii pro řešení výzkumného i praktického problému. Student se orientuje v klíčových tématech komparativní politologie.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno: 1) zápočet: aktivní účast na seminářích (alespoň 75%), odevzdání seminární práce; 2) zkouška: písemná zkouška formou testu prověřuje schopnost studujícího analyzovat a interpretovat vybrané otázky komparativní politologie na základě četby a studia odborné literatury.
Doporučená literatura
  • BOIX, C. a STOKES, S. C. The Oxford Handbook of Comparative Politics. Oxford: Oxford University Press, 2007. ISBN 978-0-19-927848-0.
  • CABADA, L., CHARVÁT, J. a STULÍK, O. Současná komparativní politologie: klíčové koncepty.. Plzeň: Aleš Čeněk, 2015. ISBN 978-80-738-0577-7.
  • CARAMANI, D. Comparative Politics. Oxford: Oxford University Press, 2017. ISBN 978-01-9873-742-1.
  • HLOUŠEK, V., KOPEČEK, L. a ŠEDO, J. Politické systémy. Brno: Barrister & Principal, 2018. ISBN 978-80-7485-150-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr