Předmět: PVK Úvod do problematiky bezpečnosti státu

« Zpět
Název předmětu PVK Úvod do problematiky bezpečnosti státu
Kód předmětu KPOL/B212
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hornek Jakub, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvodní hodina a uvedení do kurzu. 2. Zajišťování bezpečnosti ČR. 3. Legislativa a legislativní proces ČR z pohledu bezpečnosti. 4. Obranná strategie ČR. 5. Enviromentální bezpečnost ČR. 6. Surovinová a energetická bezpečnost ČR. 7. Krizové řízení. 8. Bezpečnost na lokální úrovni vládnutí I. 9. Bezpečnost na lokální úrovni vládnutí II. 10. Bezpečnost a mezinárodní právo. 11. Mezinárodní organizace a bezpečnost (OSN, NATO, OBSE, ...). 12. Závěrečná hodina - shrnutí a obhajoba skupinových seminárních prací.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je poskytnout studentům základní znalosti z bezpečnostní problematiky. Kurz se zaměřuje na problematiku bezpečnosti státu, a to jak z úrovně celostátní bezpečnosti, tak lokální. Věnuje se především úrovni zajišťování bezpečnosti, obranným strategiím ČR, krizovému řízení či bezpečnostním mezinárodním organizacím.
Student získá poznatky o problematice vnitřní i vnější bezpečnosti. Osvojí si znalosti o legislativních aspektech bezpečnostní politiky, obranné strategii, krizovém řízení, či bezpečnosti na lokální úrovni vládnutí. Seznámí se rovněž s problematikou bezpečnosti na nadnárodní úrovni vládnutí.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta

Plnění průběžných aktivit v rámci jednotlivých přednášek/seminářů (50 %). Napsání a následné obhájení skupinové seminární práce (50 %).
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr