Předmět: Politcký sytém ČR II.

« Zpět
Název předmětu Politcký sytém ČR II.
Kód předmětu KPOL/B113
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Charvát Jakub, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvodní hodina: představení předmětu studia. 2. Sjednaný kolaps: charakter tranzice a jeho důsledky pro formování nové demokracie. 3. Zrušme komunisty? Otázka zákazu KSČ(M) v roce 1990 a poté. 4. Sametový rozvod: Rozdělení Československa. 5. Institucionální rámec českého politického systému a jeho (postupná) ústavní konsolidace po roce 1993. 6. Parlament v českém politickém systému, asymetrický bikameralismus. 7. Potřebuje ČR Senát? Význam a role Senátu pro českou politiku. 8. Volby a volební systémy v ČR, volební systém do Poslanecké sněmovny. 9. Nedostatky stávajícího sněmovního volebního systému a možnosti jeho reformy. 10. Prezident a/vs. vláda? Exekutivní moc v České republice. 11. Přímá volba prezidenta: obohacující či cizí prvek pro český politický systém? Přímá volba starostů, hejtmanů? 12. Křehká stabilita: český stranický systém před rokem 2010. 13. Deformace demokracie? Opoziční smlouva a její důsledky pro českou politiku. 14. Stabilní křehkost: krize politického stranictví a noví straničtí aktéři v české politice po roce 2010.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Kurz seznamuje studenty se základními otázkami studia českého politického systému. V průběhu výkladu se bude prolínat stručné představení institucionálního rámce českého politického systému a diskuse nad aktuálními otázkami české politiky. Cílem je kontextualizovat institucionální část výkladu se snahou zohlednit zájmy studentů o konkrétní témata české politiky.
Student dokáže charakterizovat specifika českého politického systému. Student umí srovnávat základní institucionální rámec s politickou realitou. Student je schopen orientovat se v základních vztazích, procedurách a mechanismech českého politického systému (navzdory mnoha mediálním dezinterpretacím). Student je schopen kriticky analyzovat nedostatky českého politického systému a uvažovat o možnostech jeho reformy.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadována prezentace (deskripce a interpretace) vybraného aktuálního problému české politiky a úspěšné absolvování zkouškového testu.
Doporučená literatura
  • Bureš, J., Charvát, J., Just, P., Štefek, M. Česká demokracie po roce 1989: institucionální základy české politiky. Praha, 2012. ISBN 978-80-247-4283-0.
  • Gjuričová, Adéla, Kopeček, Michal (editoři). Kapitoly z dějin české demokracie po roce 1989. Praha, Litomyšl: Paseka, 2008. ISBN 978-80-7185-876-8.
  • Charvát, J., Just, P. Krize politického stranictví a noví straničtí aktéři v české politice. Praha, 2016.
  • Charvát, J. Politika volebních reforem v České republice po roce 1989. Praha, 2013. ISBN 978-80-247-47.
  • Karel Vodička, Ladislav Cabada. Politický systém České republiky : historie a současnost. Praha, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr