Předmět: Veřejné politiky

« Zpět
Název předmětu Veřejné politiky
Kód předmětu KPOL/B110
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Lukáš, doc. Dr. phil. M.A.
Obsah předmětu
1. Úvod do kurzu, prezentace cílů a specifikace studijních požadavků. 2. Pojem veřejná politika. 3. Veřejný zájem a společenský problém. 4. Tvorba rozhodování v politice: teoretické předpoklady a praxe. 5. Vládnutí. Aktéři a instituce. 6. Nástroje veřejné politiky. 7. Vztah veřejných politik a politických stran. 8. Analýza veřejných politik, evaluace, metodologie. 9. Postoje, chování a hodnoty ve společnosti a veřejná politika. 10. Sociální politika. 11. Vzdělávání a vzdělávací politika. 12. Specifika lokální a regionální veřejné politiky. 13. Politika státu vůči strukturálně postiženým regionům. 14. Občanský sektor, zájmové skupiny a veřejná politika.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět je věnován problematice veřejné politiky (public policy). Koncentruje se tudíž na všechny záměrné aktivity a rozhodnutí vlády a dalších aktérů, která mají vliv na fungování společnosti. Snaží se prezentovat dopady politických rozhodnutí, ve formě veřejných politik, do společnosti. Používá k tomu přístupy a metody různých jiných společenských věd. Předmět seznamuje s procesy identifikace, formulace, prezentace, uznávání a uspokojování veřejných zájmů.
Student umí používat odbornou terminologii. Student dokáže vysvětlit, co je veřejná politika, jak vzniká, jak se uskutečňuje, co má vliv na rozhodování politiků. Student si osvojí schopnost porozumět politice, tvorbě politiky a lobbyingu ve složité a dynamicky se rozvíjející společnosti v 21. století. Student získá základní profesionální předpoklady pro samostatný výkon širokého spektra činností veřejné politiky, ale i například sociálních služeb a rozvoje lidských zdrojů.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno odevzdání seminární práce v rozsahu 8 až 10 normostran a úspěšné absolvování zkouškového testu.
Doporučená literatura
  • Mikušová Meričková, B.; Ochrana, F.; Stejskal, J. Rozhodování o věcech veřejných. Praha, 2020. ISBN 978-80-7598-829-4.
  • Oesterreich, P. L. Podoby veřejného rozumu: Filozofičtí učitelé v prostoru politiky. Praha, 2013. ISBN 978-80-86207-.
  • Potůček a kol. Veřejná politika. Praha, 2010.
  • Veselý, A., M. Nekola (eds.). Analýza a tvorba veřejných politik. Praha, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr