Předmět: Metody a techniky výzkumu

« Zpět
Název předmětu Metody a techniky výzkumu
Kód předmětu KPOL/B109
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Maškarinec Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
  • Bláha Petr, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Co a jak smysluplně zkoumat? Formulace výzkumné otázky. Úloha teorie a formulace hypotéz. 2. Kvantitativní vs. kvalitativní přístup - volba přístupu. 3. Kvalitativní výzkum. Co, jak a proč zkoumat? 4. Příprava kvalitativního výzkumu, výzkumný rozhovor. 5. Zúčastněné pozorování. 6. Diskurzivní analýza a její druhy. 7. Kvantitativní výzkum. Základní problémy. 8. Příprava kvantitativního výzkumu (hypotézy, proměnné). 9. Základy práce se statistickými daty na PC (Statistica, Excel, freeware varianty). 10. Práce se statistickými datovými archivy. 11. Popisná statistika a pravděpodobnost. 12. Složitější statistické postupy.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět se věnuje metodám a technikám výzkumu. V první částí se studenti naučí rozlišovat mezi kvalitativní a kvantitativní metodologií. Získá kompetence k volbě vhodných technik výzkumu, včetně jejich silných a slabých stránek. Naučí se i formulovat výzkumný design a realizovat vlastní výzkum.
Student je schopen zvolit vhodnou metodologii výzkumu. Student rozlišuje mezi kvalitativním a kvantitativním přístupem. Na základě znalostí student formuluje adekvátní výzkumný design. Student je schopen realizovat vlastní výzkum. Student rozpozná rizika a umí jim vhodně předejít.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno vypracování referátu, odevzdání seminární práce v rozsahu 8 až 10 normostran a úspěšné absolvování zkouškového testu.
Doporučená literatura
  • Disman, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum, 2011.
  • DRULÁK, P. Jak zkoumat politiku: Kvalitativní metodologie v politologii a mezinárodních vztazích. Praha, 2008. ISBN 978-80-7367-385-7.
  • Hájek, M. Čtenář a stroj. Praha, 2014.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr