Předmět: Strany a stranické systémy

« Zpět
Název předmětu Strany a stranické systémy
Kód předmětu KPOL/B108
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šárovec Daniel, PhDr.
Obsah předmětu
1. Definice, vymezení a charakteristické rysy politické strany. 2. Vývojové typy politických stran. Strana elitní a masová. 3. Vývojové typy politických stran. Strana všelidová (catch all party) a kartelová strana. 4. Organizační struktura a fungování politických stran. 5. Financování politických stran. 6. Typologie politických stran podle různých kritérií. 7. Politické strany a jejich programové orientace. 8. Klaus von Beyme a jeho typologie stranických rodin. 9. Další typologie stranických rodin. 10. Typologie stranických systémů. Přístup Maurice Duvergera. 11. Typologie stranických systémů. Přístup Jeana Blondela. 12. Typologie stranických systémů. Přístup Giovanniho Sartoriho. 13. Proměny politických stran a stranických systémů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Kurz seznamuje studenty s významem stran, stranictví a stranických systémů v moderních demokratických politických systémech. Představuje strany z hlediska jejich vzniku, vývoje, funkce, zabývá se teorií stran a jejich typologií. Seznamuje studenty s významem stranických systémů, s teoriemi stranických systémů a s faktory které vedou k jejich formování. Teoretické koncepty jsou v kurzu demonstrovány praktickými příklady z reálné politiky evropských zemí.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé přístupy užívané ve studiu politického stranictví a stranických systémů komparativní politologii. Student dokáže charakterizovat specifika jednotlivých typů politických stran a stranických systémů a srovnávat je. Student je schopen porozumět aktuálnímu politickému vývoji v této oblasti.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno odevzdání seminární práce v rozsahu 8 až 10 normostran a úspěšné absolvování zkouškového testu.
Doporučená literatura
  • CABADA, L., CHARVÁT, J. a STULÍK, O. Současná komparativní politologie: klíčové koncepty.. Plzeň: Aleš Čeněk, 2015. ISBN 978-80-738-0577-7.
  • DUVERGER, M. Politické strany. Praha, 2016. ISBN 978-80-246-25.
  • FIALA, P. - STRMISKA, M. Teorie politických stran. Brno, 1998.
  • Charvát, Jakub. Krize politického stranictví a noví straničtí aktéři v české politice. Praha, 2016. ISBN 978-80-87956-47-2.
  • KLÍMA, M. Volby a politické strany v moderních demokraciích. Praha, 1998. ISBN 80-86031-13-6.
  • Novák, M. (ed.). Úvod do studia politiky. Praha: SLON, 2011.
  • Novák, M. Systémy politických stran. Slon, Praha. 1997.
  • SARTORI, G. Strany a stranickésystémy. Schéma pro analýzu. Brno, 2005.
  • STRMISKA, Maxmilián, HLOUŠEK, Vít, KOPEČEK, Lubomír, CHYTIL, Roman. Politické strany moderní Evropy: Analýza stranickopolitických systémů. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7367-038-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr