1. Riziková společnost jako sociologický problém (riziková společnost, nová sociální rizika, welfare state - workfare state, mnohost bez jednoty, nová nepřehlednost, glokalizace). 2. Nová sociální rizika (Jan Keller a nová sociální rizika, stará a nová sociální rizika, sociální rizika - historie a současnost, reformy a důsledky reforem, reformy a trh práce). 3. Sociální skupiny v dnešní společnosti (sociální skupiny, nebo sociální sítě? Primární skupiny, rodina a její proměna, skupiny členské a referenční, davy jako zvláštní druh sociálních skupin, sociální sítě). 4. Političtí aktéři - zájmové skupiny a politické strany a jejich úloha ve společnosti (reprezentace v politické komunikaci, zájmové skupiny, definice politické strany, typologie politických stran, pravice a levice, stranické systémy). 5. Sociologie evropské integrace (projekt evropského občanství, evropeizace, euroskepticismus, makro- a mikrosociologické pohledy). 6. Společnost a kultura (definice kultury, skladba kultury, "anatomie" kultury, kulturní relativismus, Interkulturní komunikace). 7. Společnost a média (masová komunikace, mediokracie, dvoustupňový model komunikace, televizní hyperrealista, komercionalizace médií, média veřejné služby, odpovědnost médií). 8. Demokracie a totalitarismus (definování demokracie, princip většiny, demokracie a zachování práv menšin, participační demokracie, krize demokracie, totalitarismus). 9. Participace a občanská společnost (teoretická východiska, zdrojové oblasti, inspirace pro občanskou participaci, definice, typologie, aktéři, výhody a nevýhody, metody a techniky, praktické příklady). 10. Politická kultura (definice politické kultury, typy politické kultury, post-socialistická politická kultura, politická kultura v ČR, výzkumy politické kultury v ČR). 11. Modernita v sociologii (Současné teorie modernity - Anthony Giddens, Ulrich Beck, Zygmunt Bauman, George Ritzer, Jürgen Habermas, globální kultura, koncept glokalizace). 12. Sociologie globalizace 1 ("zrození" globalizace, vývoj globalizace do současnosti, důsledky globalizace, globální socioekonomické problémy: nezaměstnanost, vědecký pokrok, přelidnění, hustota obyvatel, civilizační choroby, xenofobie, rasismus, organizovaný zločin). 13. Sociologie globalizace 2 (formování globálního systému, glokalizace, mezinárodní instituce a jejich vliv, Wallerstein - world system theory, nadnárodní společnosti, daňové ráje, postmoderní stát). 14. Perspektivy současné politické sociologie (nové trendy - postkolonialismus, multikulturalismus, globalizace, nová kritická teorie. Projekt "veřejné sociologie").
|
Předmět představuje problémy dnešní politické sociologie, související s ústředními společenskými proměnami - globalizací, "tekutou modernitou", nejistotou a nabouráváním kontur sociálního státu. Klade si za cíl představit klíčové problémy současné politické sociologie a autory, které se jimi zabývají, včetně jejich hlavních koncepcí a paradigmat. Zaměřuje se sice zejména na aktuální sociologické teorie, ovšem vyjde též z poznatků "klasické sociologie", jež budou v kurzu opakovány a prohloubeny. Cílem je vytvořit u studentů povědomí o specifických společenských problémech a o tom, jaký pohled na ně zaujímá dnešní politická sociologie. Kurz poskytne jednak teoretický vhled do problematiky, ovšem teoretická paradigmata budou následně aplikována do praxe - dnešních společenských debat a problémů (nezaměstnanost, xenofobie, workfare state atd.).
Student umí používat odbornou terminologii. Student získá schopnost orientace v oblasti politické sociologie. Student si osvojí schopnost analýzy a interpretace dílčích jevů dnešních společností i obecnějších souvislostí a dlouhodobě charakteristických rysů vybraných sociálních problémů. Student dokáže pochopit fungování dnešní společnost z pohledu relevantní sociologické a politologické teorie.
|
-
BECK, U. Co je to globalizace? Omyly a odpovědi. Brno, 2007. ISBN 978-80-7325-123-9.
-
GIDDENS, A. Důsledky modernity. Praha, 1998. ISBN 80-85850-62-1.
-
KELLER, J. Nová sociální rizika a proč se jim nevyhneme. Praha, 2011. ISBN 978-80-7419-059-9.
-
MAŠKARINEC, P., NOVOTNÝ, L. Strany a vládnutí v digitální éře. Praha, 2020. ISBN 978-80-200-30.
-
MÜLLER, K. Politická sociologie. Politika a identita v podmínkách modernity. Praha, 2012. ISBN 978-80-7380-394-0.
|