Předmět: Občanská společnost a politická participace

« Zpět
Název předmětu Občanská společnost a politická participace
Kód předmětu KPOL/B008
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svatoňová Eva, Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základní teoretické přístupy k občanské společnosti. 2. Dějiny myšlenky občanské společnosti I. 3. Dějiny myšlenky občanské společnosti II. 4. Uncivil society? - teoretické dilema. 5. Občanská společnost: veřejná sféra. 6. Občanská společnost: sociální hnutí, stát a protest. 7. Občanská společnost v České republice. 8. Občanská společnost v Evropě. 9. Kritika konceptu občanské společnosti. 10. Občanská participace: teoretické přístupy. 11. Občanská participace: postkomunistické země. 12. Politická reprezentace žen: celostátní úroveň vládnutí. 13. Politická reprezentace žen: (sub)státní úrovně vládnutí. 14. Globální občanská společnost.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Občanská společnost bývá označována za určitý lakmusový papírek kvality demokracie. Zároveň se však jedná o velmi obsáhlý pojem spojený s různými interpretacemi. Cílem kursu je představení vývoje ideje občanské společnosti a její podoby jak v evropské, tak v české perspektivě od novověku až po současnost, přičemž bude kladen důraz i na klíčové aspekty občanské společnosti v postkomunistických zemích a na determinanty, které ovlivňují aktivnější zapojování občanů do veřejného života. Pozornost bude věnována i teoretickým potížím s občanskou společností, která je zejména v českém prostředí často vnímána značně normativně, což však vede k řadě potíží s uchopením tohoto fenoménu.
Absolvováním kurzu studenti získají jak teoretické znalosti týkající se základních teoretických konceptů a přístupů vysvětlujících důvody za odlišnou mírou politického chování (politické participace), tak fungování občanské společnosti), tak i praktické dovednosti, které jim umožní tato témata empiricky zkoumat.
Předpoklady
Žádné.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Písemná práce, referát, další požadavky: 75% aktivní účast.
Doporučená literatura
  • Linek, L., Císař, O., Petrúšek, I., Vráblíková, K. Občanství a politická participace v České republice. Praha, 2018.
  • Müller, K. B. Češi, občanská společnost a evropské výzvy. Praha, 2016.
  • Skovajsa, M. (ed.). Občanský sektor. Praha, 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr