Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Přehled látky je obsažen v anotaci předmětu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická), Laborování, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Kurz zaměřen na analýzu základních složek kritického posuzování uměleckých děl. Pozornost je věnována třem základním okruhům: 1. Vlastní definici umělecké kritiky jako svébytného druhu aktivity, jejím historickým proměnám a jejímu vztahu k estetickému posuzování obecně. 2. Problematice ontologického statutu uměleckých děl. Jakým typem entity je umělecké dílo? 3. Problematice založení kritického soudu. Na základě jakých kritérií je možné odůvodnit kritický soud? Je vůbec možné rozlišit "správné" a "nesprávné" posouzení uměleckého díla? Jaké teoretické konsekvence by měla negativní odpověď na tuto otázku? V rámci semináře budou podrobně analyzovány základní texty světové estetiky, které nabízejí různé způsoby odpovědí na výše uvedené otázky.
a) Absolvent kurzu by měl znát a umět používat základní pojmy a kategorie i metodologii oboru a díky tomu se orientovat na poli umění a takto chápané teorie umění (včetně základní literatury). Dále by měl býti schopen interpretovat odborný text, tuto interpretaci věcně i logicky strukturovat a formulovat. b) Výstupy z učení (dosažené znalosti a dovednosti: Znalost základních odborných i formálních problémů oboru. Analýza a interpretace tématiky, práce s textem. Schopnost napsat přesně strukturovaný a formulovaný věcný text týkající se určitého tématu estetiky. Struktura textu: anotace v češtině, klíčová slova v češtině, anotace v angličtině, klíčová slova v angličtině, úvod: představení tématiky, teze, rozbor tématiky: práce se sekundární literaturou, zproblematizování teze, závěr: ověření základní teze, seznam literatury.
|
Předpoklady
|
1. Zapsání kurzu není podmíněno absolvováním jiného předmětu. 2. Obecný kulturní a historický přehled absolventa střední školy.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Esej, Analýza výkonů studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární), Systematické pozorování studenta
1. Jednou samostatná ústní prezentace určitého tématu umělecké kritiky (doprovázená PPT) v délce 10 min. a reakce na diskusní připomínky. 2. Aktivní účast při posuzování prezentací ostatních kolegů. Docházka 70 %. 3. Seminární práce 10 - 14 normostran. 4. Kritika konkrétního uměleckého výstupu (literatura, film, výstava, divadlo, atp.)
|
Doporučená literatura
|
-
Barthes, R. Co to je kritika? In. Kritický sborník, ročník 14, č. 1. Praha, 1664.
-
Barthes, R. Kritika a pravda. In. Kritika a pravda. dauphin, Praha, 1997. ISBN 80-86019-53-5.
-
Barthes, R. Smrt autora. In. Aluze No. 3. Olomouc, 2006.
-
Černý, V. Co je kritika, co není a k čemu je na světě. Brno, 1967.
-
Eliot, T., S. O básnictví a básnících (eseje:?Tradice a individuální talent?, ?Dokonalý kritik?, ?Funkce kritiky?, ?Hranice kritiky?, ?Jak kritizovat kritika?). Odeon, Praha, 1991.
-
Fish, S. Jak je to tu s textem? In. Aluze No.3. Olomouc, 2002.
-
Hirsch, E.D. Objective Interpretation. In. Validity in Interpretation. New York and London, Yale University Press, 1967.
-
Hume, D. O normě vkusu. In. Aluze, No. 2. Olomouc, 2002.
-
Pepper, S., C. ., Aesthetic object, In. The Journal of Philosophy, Vol. 15, No. 18. 1943.
-
Šalda, F. X. Kritické glosy k nové poezii české. 1937.
-
Walton, K., L. Kategorie umění. In. Umění, krása, šeredno: Texty z estetiky 20. století. Karolinum, Praha, 2003. ISBN 80-246-0540-6.
-
Wellek, R. Literární kritika: termín a pojetí, In, Koncepty literární vědy. Jinočany, H&H, 2005. ISBN 80-7319-037-0.
|