Vyučující
|
-
Tippelt Hynek, Mgr. Ph.D.
-
Musil Jan, Mgr. Ph.D.
-
Bláha Petr, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Obsah semináře Dr. Musila: 1. Co je to univerzita. Jaký je rozdíl mezi univerzitou a vysokou školou, jaké jsou orgány univerzity, co jsou to akademické svobody. Jak probíhá akademický rok, jak se dostat k důležitým dokumentům a řádům. Jak se zorientovat v akademických hodnostech. Jaká je role studenta na univerzitě a jak se může zapojit do fakultních a univerzitních aktivit a co za svou aktivní spoluúčast může získat. 2. Historie univerzity, proměny její ideje. Univerzita jako příklad ekleziomorfní struktury. 3. Základní doporučení k tvorbě referátu a doprovodných nástrojů prezentace. 4. Základní doporučení k rozpoznání a získávání odborné literatury. Typy zdrojů a práce s nimi. Základní oborová periodika. 5. Heuristika. Jak postupovat při přípravných pracích před samotným psaním seminární práce. 6. Plagiarismus. Náležitosti správného citování a styly citování. 7. Formální požadavky na psaní odborného textu, sestavení bibliografického údaje, sestavení seznamu literatury. 8. Co je to věda a co je to filosofie. Vybrané základních pojmy ve filosofii a společenských vědách. 9. Metoda, metodologie, cíle výzkumu. Klasifikace věd a typy vědeckých metod. _________________________________________________________________________________ Obsah semináře Dr. Tippelta: Hlavné tématické okruhy: Úvod do metodologie Jak psát odborný text Kritické myšlení Sylabus: 1. Co je metodologie, strom věd, disciplína X směr, interdisciplinární pole 2. Základy gnoseologie 3. Zdroje - kde čerpat poznatky nebo inspiraci 4. Využívání zdrojů - citace, parafráze, citační normy 5. Základní metody vědecké práce 6. Jak psát odborný text 7. Neplatné argumenty 8. Alternativní metody
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Předmět vybaví studenty základními metodologickými znalostmi potřebnými z oblasti teorie vědy a přípravy výzkumu. Studenti si tak osvojí kompetence potřebné ke studiu a psaní vlastních textů v oblasti humanitních a sociálních věd, které dále využijí ve svém studiu při psaní seminárních a hlavně bakalářských prací. POZOR! Studenti mající kombinaci s filosofií se hlásí k Dr. Tippeltovi, studenti mající kombinaci s politologií se hlásí k Mgr. Bláhovi, studenti mající kombinaci se společenskými vědami k Dr. Musilovi.
Student získá: - Schopnost orientace na VŠ a jejích orgánech. - Základní znalosti o zásadách vědecké práce a vědeckého výzkumu. - Základní dovednosti přípravy výzkumu a jeho provádění. - Znalosti a schopnosti, využitelné jak během studia, tak i v praxi po jeho ukončení.
|
Předpoklady
|
Nejsou
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Esej, Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta
Požadavky Dr. Musila: 1. aktivní účast na semináři (max. 2 absence). 2. Student si vybere jednu z následujících možností: a) přednese v semináři referát na zadané téma, b) vypracuje cvičnou seminární práci v rozsahu 3 normostran, kterou odevzdá v termínu učeném vyučujícím. _____________________________________________________________________________ Požadavky Dr. Tippelta: Zápočet může být udělen za práci v semináři (cvičení) a úspěšné absolvování zápočtového testu. Požadavek aktivity v semináři bude možno splnit několika způsoby 1. Prezentace projektu seminární nebo jiné odborné, hotové či chystané, práce a účast v následné skupinová diskuze nad ní. Prezentující nejprve - definuje klíčové použité pojmy - formuluje hypotézu/výzkumnou otázku - charakterizuje metodu (rešerše, komparace, analýza, syntéza, atp.) - podá výčet použité literatury (příp. dalších zdrojů) se zdůvodněním volby konkrétních titulů - shrne závěr, pokud je práce již hotova. Posluchači poté kladou upřesňující dotazy, prezentující odpovídá. Posluchači formulují svou kritiku, návrhy na vylepšení projektu, rady prezentujícímu, jak efektivně postupovat, připomínky k hypotéze, zvolené metodě, příp. k dosaženým výsledkům. Prezentující reflektuje kritiku, návrhy a připomínky, které vyslechl. 2. Referát vybraného tématu z metodologie zvoleném na základě dohody s vyučujícím. 3. Analýza vybraného mediálního obsahu, filosofického nebo jiného odborného textu s ohledem na výskyt tzv. falešných argumentů.
|
Doporučená literatura
|
-
DRULÁK, Petr. Jak zkoumat politiku: kvalitativní metodologie v politologii a mezinárodních vztazích. 2008. ISBN 978-807-3673-857.
-
ECO, Umberto. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc, 1997.
-
FAY, Brian. Současná filosofie sociálních věd: multikulturní přístup. 2002. ISBN 8086429105.
-
REICHEL, Jiří. Kapitoly metodologie sociálních výzkumů. 2009. ISBN 9788024730066.
-
ŠANDEROVÁ, Jadwiga a Alena MILTOVÁ. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách: několik zásad pro začátečníky. 2005. ISBN 9788086429403.
-
WEBER, Max. Metodologie, sociologie a politika. 1998. ISBN 8086005488.
-
Zbíral, Robert. Příručka psaní seminárních a jiných vysokoškolských odborných prací..
|