Vyučující
|
-
Moural Josef, doc. RNDr. CSc.
-
Pokorný Vít, Mgr. Ph.D.
-
Hoblík Jiří, doc. Mgr. Ph.D.
-
Bláha Petr, Mgr. Ph.D.
-
Konrádová Veronika, Mgr. Ph.D.
-
Kroupa Daniel, Mgr. Ph.D.
-
Nitsche Martin, doc. Mgr. Ph.D.
-
Peroutka David, ThLic. Ph.D.
-
Šimsa Martin, PhDr. Ph.D.
-
Tippelt Hynek, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Úvod Proč se zabývat filosofickým myšlením. Vymezení předmětu, postavení filosofie v kulturním horizontu evropské civilizace. 2. Co je filosofie Smysl a poslání filosofie, způsob filosofického kladení otázek, historické počátky filosofie. 3. Skutečnost Ontologie jako filosofická disciplína, která se zabývá obecnými charakteristikami skutečnosti, neboli "jsoucnem jakožto jsoucnem". Historický přehled základních možností filosofického výkladu skutečnosti. 4. Poznání Možnosti a limity poznání, základní problémy epistemologie jakožto filosofické disciplíny, základní druhy poznání: smyslovost, fantazie, myšlení, neracionální poznání, základní filosofické přístupy v současné epistemologii: fenomenologie, hermeneutika, filosofie jazyka, sémiotika. 5. Jazyk a logika Základní pojmy, vznik a vývoj logiky. Analytická filosofie. 6. Věda a pravda Pravda jako filosofický problém. Filosofie a teorie vědy. 7. Filosofická antropologie Druhy antropologie. Člověk jako filosofický problém. Ustavení antropologie jako filosofické disciplíny. 8. Etika Jednání, dobro a zlo, problém svobodné vůle. Základní přehled dějin etiky. Role etiky z hlediska různých diagnóz současnosti. 9. Filosofie politiky a práva Politický rozměr filosofického uvažování. Problém lidských práv a legitimity moci. Základní politicko-právní terminologie. 10. Filosofie a bůh Bůh jako filosofickým problém. Důkazy existence boha. Atheismus. 11. Novověká filosofie Nový počátek ve filosofii, charakteristická témata novověké filosofie, vztah filosofie a praxe, nový obraz světa. 12. Současná filosofie Přehled současných filosofických směrů, specifika moderní filosofie ve srovnání s předchozími epochami. Změna paradigmatu. 13. Náhradní hodina
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je seznámit studenty s povahou filosofie a se způsobem filosofického uvažování. Kurz poskytuje základní orientaci v dějinách filosofie a ve filosofické systematice, seznamuje studenty s odbornou terminologií a představuje základní filosofické problémy. Teoretický výklad je doplněn o práci s textem a diskusi, což studentům umožňuje lepší orientaci ve sledované problematice. Ve výuce se střídají jednotliví přednášející, kteří jsou specialisty na daná témata.
Student získá tyto odborné znalosti: dokáže charakterizovat specifika filosofie jako svébytné disciplíny, umí používat odbornou terminologii, dokáže objasnit základní filosofické pojmy, rozlišuje hlavní směry filosofického tázání, dokáže charakterizovat vybrané filosofické problémy v jednotlivých oblastech filosofického bádání, dokáže zařadit nejdůležitější problémy jednotlivých filosofických disciplín do historického kontextu.
|
Předpoklady
|
Nejsou.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Esej, Didaktický test
Studenti oboru filosofie píší esej o rozsahu 5 normostran (cca 9000 znaků) na vybrané téma, které se probírá v kurzu. Studenti si vybírají z témat, která jednotliví vyučující vypíší ke svým přednáškám. Esej student odevzdává vyučujícímu, jehož téma si po předchozí domluvě s dotyčným vybral. Studenti ostatních oborových kombinací píší písemný zápočtový test, který ověřuje znalost obsahu přednášek z Úvodu do filosofie.
|
Doporučená literatura
|
-
ANZENBACHER, A. Úvod do filosofie. Praha, 1991. ISBN 8004260381.
-
BENYOVSZKY, L., a kol. Úvod filosofie. Praha, 1992. ISBN 978-80-7380-040-6.
-
Fischer, O. et. al. Úvod do filosofie pro pomáhající profese. Praha, 2010.
-
Jaspers, K. Úvod do filosofie, Oikúmené, Praha. 1996.
-
PETŘÍČEK, M. Úvod do (současné) filosofie. Praha, 1997.
-
STÖRIG, H. J. Malé dějiny filosofie. Praha, 2007. ISBN 978-80-7195-206-0.
-
TRETERA, I. Nástin dějin evropského myšlení. Praha ? Litomyšl, 2006. ISBN 80-7185-819-6.
-
VANĚK, J. Filosofie a kultura v evropských dějinách. Praha, 2007. ISBN 978-80-8694-647-4.
|