Předmět: Ošetřovatelská péče v ORL

« Zpět
Název předmětu Ošetřovatelská péče v ORL
Kód předmětu KO/PRLV9
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sláma Karel, MUDr.
  • Bursa Patrik, MUDr.
  • Abrahamová Petra, Mgr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod./týden) 1. Úvod do problematiky ORL, historie oboru. 2. Základy anatomie ucha, nosu, krku. 3. Vyšetřovací a zobrazovací metody v ORL. 4. Obecná ORL. 5. Speciální ORL. Traumatologie v ORL. 6. Základy foniatrie v ORL. Operační zákroky v ORL.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Doplňuje medicínské poznatky z oblasti klinického ošetřovatelství. Zdůrazňuje především prevenci, a to především v péči o sluch a zabránění vzniku vážnějšího poškození sluchového ústrojí. Studenty seznamuje s klinickými projevy z hlediska ošetřovatelské péče a potřeb pacientů změněných v souvislosti s onemocněním sluchu. Seznamuje studenty s poskytováním péče v multidisciplinárním týmu o pacienty s poruchou sluchu v lůžkových i nelůžkových zdravotnických zařízeních.
Odborné znalosti: Student získá základní přehled o onemocněních ušních, krčních a nosních, kde se prolíná anatomie, fyziologie, diagnosticko-terapeutický proces a ošetřovatelský proces u pacientů všech věkových kategorií. Rozsah výuky je pouze rámcový a je vodítkem pro studenty k dalšímu studiu dané problematiky. Odborné dovednosti: Studenty seznámíme s problematikou práce na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku Masarykovy nemocnice o. z., KZ a.s. v oblasti dětské a dospělé, studenti zvládají popsat vyšetřovací a zobrazovací metody, posuzování stavu nemocného v perioperačním období u pacientů dětského a dospělého věku, naučí se zásadám předoperační, interoperační a pooperační péče o nemocné všech věkových kategorií, vč. odlišností, přístupu s ohledem na věkovou kategorii pacienta, zvládnou specifické dovednosti v ambulantní a lůžkové složce a zásady aseptického způsobu práce, student zvládá edukaci pacientů nejčastějších klinických onemocnění vyskytujících se v oboru ORL i u akutních stavů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Závěrečný test.
Doporučená literatura
  • ASTL, J.. Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku pro bakaláře. Praha Karolinum. 2012. 138s. ISBN 9788024620534.
  • DLOUHÁ, O., VOKŘÁL, J. Novinky ve foniatrii a audiologii. Praha. Galen. Karolinum. 2007. 90s. ISBN 978-80-7262-516.1.
  • HAHN, A.. Otorinolaryngologie a foniatrie v současné praxi. Praha. Grada 2007. 392s. ISBN 978-80-247-0529-3.
  • HYBÁŠEK, I., VOKURKA, J.. Otorinolaryngologie. Praha. Galen. Karolinum. 2006. 426s. ISBN 80-246-1019-1.
  • MAZÁNEK, J. Traumatologie orofaciální oblasti. Praha. Grada 2007. 180s. ISBN 978-80-247-1444-8.
  • PLZÁK, J. a kol. ORL pro všeobecné praktické lékaře. Praha. Nakladatelství Dr. Josef Raabe, s.r.o. 2011. 148s. ISBN 978-8086-30-790-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Všeobecná sestra (P19) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní