Předmět: Informační systémy ve zdravotnictví

« Zpět
Název předmětu Informační systémy ve zdravotnictví
Kód předmětu KO/ISDK2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrach Karel, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. Konzultace: 1.Word: Dělení dokumentu na oddíly a odlišné typy číslování stran v oddílech, nadpisy a generování obsahu. Citace a generování přehledu literatury. 2.Excel: Kopírování pomocí symbolu zámku, vícekriteriální třídění dat. Funkce suma, vybrané textové a logické funkce. 3.Excel: Graf (sloupcový, kruhový, spojnicový, bodový), změna měřítka, změna popisu os. 4.Koncept eHealth. Informační systémy (IS) ve zdravotnictví, nemocniční IS (funkce, ukázky). 5.Principy a příklady využití telemedicíny. Samostudium: Opakování základních znalostí z oboru IT: Informace a její jednotky, HW a SW. Internet, DNS. Funkce a typy e-learningového systému (Moodle). MS-Office pro pokročilé: Kopie formátů, využití Ctrl+H při náhradách, PowerPoint (přechody snímků, využití animací). Excel: Automatické vyplnění posloupnosti, použití ukotvení příček, matematický formát čísla.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět má za úkol naučit uživatelskému i profesnímu přístupu k informatice, výpočetní technice a seznámit s možnostmi jejího využití ve zdravotnictví. Poskytne základ pro používání různých softwarových souborů, zpracování textu a zpracování dat.
Odborné znalosti: Studenti se seznámí s moderními možnostmi využívání IS (informačních technologií obecně) v oblasti zdravotní a sociální péče. Budou ovládat základní pojmy spojené s problematikou e-health a telemedicíny. Odborné dovednosti: Studenti jsou schopni využívat na pokročilé úrovni výpočetní techniku v běžně dostupných počítačových aplikacích. Obecné způsobilosti: Studenti jsou schopni využívat informatiku a IS pro svůj obor (zejména pro tvorbu bakalářské práce), znají zásady jejich využívání v praxi.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Základním předpokladem je splnění docházky (min. 70% účast na přímé výuce). Zápočet bude udělen na základě praktického přezkoušení (znalosti a dovednost práce s počítačem).
Doporučená literatura
  • Datový standard pro předávání dat mezi informačními systémy zdravotnických zařízení, http://www.dastacr.cz/.
  • Health Level Seven?INTERNATIONAL, http://www.hl7.org/.
  • Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Národní strategie elektronického zdravotnictví. Praha, 2016, dostupné:.
  • STŘEDA, L., & HÁNA, K. eHealth a telemedicína: učebnice pro vysoké školy. Praha: Grada Publishing, 2016, 159 s., ISBN: 978-80-247-5764-3. ISBN 978-80-247-5764-3.
  • TÁBORSKÝ, M., ROUBÍK, L. 2016. Současný stav a potřeba budoucího rozvoje eHealth v České Republice. In: Novinky v kardiologii 2016. Praha: Mladá fronta, s. 370-385, ISBN 978-80-204-3984-0.. ISBN 978-80-204-3984-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr