Předmět: Fyziologie

« Zpět
Název předmětu Fyziologie
Kód předmětu KO/FYD2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Novotný Tomáš, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. Konzulatce: Fyziologie buňky a vnitřního prostředí Fyziologie metabolismu, výživy, krve a imunity Fyziologie kardiovaskulárního systému Fyziologie dýchacího systému 2. Konzulatce: Fyziologie trávicího a vylučovacího systému Fyziologie endokrinního a reprodukčního systému Fyziologie svalstva a motoriky, základy neurofyziologie Témata seminářů: 3. Konzultace: Diskuze, praktická demonstrace na obrázkových schématech, kazuistiky a praktické příklady z klinické praxe: Fyziologie buňky a vnitřního prostředí Fyziologie metabolismu, výživy, krve a imunity Fyziologie kardiovaskulárního systému Fyziologie dýchacího systému 4. Konzulatce: Diskuze, praktická demonstrace na obrázkových schématech, kazuistiky a praktické příklady z klinické praxe: Fyziologie trávicího a vylučovacího systému Fyziologie endokrinního a reprodukčního systému Fyziologie svalstva a motoriky, základy neurofyziologie

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je součástí komplexu základních studijních předpokladů a svým obsahem navazuje na poznatky získané v anatomii. Cílem předmětu je porozumět základním fyziologickým funkcím lidského organizmu (fyziologii buňky a jednotlivých tělesných orgánů, základním fyziologickým projevům organizmu.
Odborné znalosti: Student prokazuje v rozsahu probraného učiva znalosti základního principu fungování lidského těla (tkáně, orgány, orgánové systémy). Orientuje se ve složení orgánových systémů a významu jejich funkce pro člověka. Odborné dovednosti: Student umí popsat fungování jednotlivých tělních systémů, umí se orientovat na lidském těle, umí rozeznat základní typy tkání a určit uložení lidských orgánů. Získané znalosti z oblasti fyziologie jednotlivých tělních systémů dokáže student využít při základním fyzikálním vyšetření pacienta a při realizaci fyzioterapeutické péče. Obecné způsobilosti: Student je schopen získané znalosti a dovednosti využít při studiu dalších preklinických a klinických předmětů a dále ve všech fázích realizace diagnosticko/terapeutického procesu a fyzioterapeutické péče v praxi.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Požadavky pro získání zápočtu: Docházka: 100% účast na přednáškách a seminářích. Průběžné testy: K získání zápočtu je nutné splnit 2 průběžné testy s hodnocením A, B nebo C. Test je složen z 12 otázek. Hodnocení A - 12 a 11 správných odpovědí, hodnocení B - 10 a 9 správných odpovědí, hodnocení C - 8 a 7 správných odpovědí, hodnocení D - 6 a méně správných odpovědí. Je přípustný jeden opravný test. Požadavky pro zkoušku: Po splnění podmínek zápočtu může student přistoupit k ústní zkoušce, ve které bude odpovídat na 2 vylosované otázky ze 2 tematických okruhů. 1. Tematický okruh 1.Fyziologie buňky 2.Fyziologie vnitřního prostředí 3.Fyziologie metabolismu 4.Fyziologie výživy 5.Fyziologie krve 6.Fyziologie imunity 7.Fyziologie srdce 8.Fyziologie krevního oběhu 9.Fyziologie dýchacího systému 10.Fyziologie trávicího systému 2. Tematický okruh 1.Fyziologie vylučovacího systému - ledviny 2.Fyziologie vylučovacího systému - močové cesty 3.Fyziologie endokrinního systém - štítná žláza, příštítná tělíska, pankreas 4.Fyziologie endokrinního systém - kůra a dřeň nadledvin, adenohypofýza a neurohypofýza 5.Fyziologie mužského reprodukčního systému 6.Fyziologie ženského reprodukčního systému 7.Fyziologie těhotenství, porodu a laktace 8.Fyziologie svalstva 9.Fyziologie motoriky 10.Fyziologie nervového systému
Doporučená literatura
  • BARTŮŇKOVÁ, S. Fyziologie člověka a tělesných cvičení:učební texty pro studenty fyzioterapie a studia tělesná a pracovní výchova zdravotně postižených.Praha:Karolinum,2006,285s.. 2006. ISBN 8024611716.
  • Kachlík, D. Anatomie pro nelékařské zdravotnické obory. Praha: Karolinum, 2018, 154 s. ISBN 9788024640587.
  • KUČERA, M. A kol. Pohybový systém a zátěž. Praha: Grada/Avicenum, 1997, ISBN 80-7169-258-1.. ISBN 80-7169-258-1.
  • Mourek, J. Fyziologie: Učebnice pro Studenty Zdravotnických Oborů. Praha: Grada, 2012, ISBN: 978-80-247-3918-2. Praha, 2012.
  • SILBERNAGL, S. a A. DESPOPULOS, 2016. Atlas fyziologie člověka. Překlad 8. vyd Praha: Grada Publishing. 415 s. ISBN 978-80-247-4271.. ISBN 978-80-247-4271.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr