Předmět: Ekonomika a pojišťovnictví

« Zpět
Název předmětu Ekonomika a pojišťovnictví
Kód předmětu KO/EPVK5
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kalábová Lenka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Systém zdravotního a sociálního pojištění v České republice Financování zdravotní péče, mechanismy úhrady, úhradová vyhláška. Ekonomika zdravotnické instituce, typické výnosy a náklady nemocnic Efektivita poskytování zdravotní péče, nakupované zdravotní služby Samostudium: Zdravotnické systémy a financování zdravotní péče Zdravotnické instituce a zdravotničtí pracovníci ve vztahu ke struktuře a osobním nákladům Daňový systém ČR, daňová evidence, základní účetní výkazy, založení nestátního zdravotnického zařízení

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět poskytuje orientaci ve zdravotnicko - ekonomické problematice. Informuje studenty o podnikatelské činnosti ve zdravotnictví a ekonomických aspektech tohoto podnikání. Uvádí do problematiky ekonomie a systémů zdravotního pojištění. Seznamuje studenty se systémy poskytování zdravotních služeb u nás a v ostatních zemích světa ve vztahu k financování těchto služeb. Předmět se zabývá též efektivitou poskytované zdravotní péče a s aspekty nákupu služby ve srovnání se zajištěním vlastními silami
Oborové znalosti: Studen zná systémy zdravotní péče, historický vývoj a základní charakteristiky. V oblasti financování zdravotní péče se orientuje v základních úhradových mechanismech, zná aktuální vyhlášku, upravující podmínky financování ZP a základní oblasti financování dle zákona o Veřejném zdravotním pojištění. Orientuje se ve vzájemné vazbě financování zdravotní péče a systému zdravotního a sociálního pojištění, zná historický vývoj obou druhů pojištění i podmínky výběru pojistného, stejně jako druhy dávek pojištění sociálního. V ekonomice zdravotnické instituce zná jednotlivé skupiny výnosů a nákladů i jejich objemové zastoupení v celkových výnosech a nákladech zdravotnické instituce. Zná mechanismy výpočtu výhodnosti nakupované zdravotní služby. Orientuje se v jednotlivých skupinách zdravotnických pracovníků, jejich struktuře a ve struktuře a výši osobních nákladů. Má základní povědomí o daňovém systému ČR, nezbytném výkaznictví v prostředí daňové evidence a účetních nástrojích. Oborové dovednosti: Student dokáže rozlišit jednotlivé zdravotnické systémy dle základních charakteristik. Je schopen vypočíst výši povinných odvodů na zdravotní a sociální pojištění a v závislosti na tom vypočítat celkové náklady zaměstnavatele na pracovní sílu i čistou mzdu zaměstnance. Dokáže vyčíslit daň z přidané hodnoty i celkové náklady na hmotné i nehmotné prostředky, dokáže rozlišit mezi dlouhodobým hmotným a nehmotným majetkem, zařadí obvyklé prostředky dlouhodobé spotřeby do jednotlivých odpisových sazeb a dokáže spočítat výši odpisů na základě typických charakteristik. Při posuzování výhodnosti nákupu zdravotní služby dokáže porovnat cenu nabízenou s náklady vynaloženými v souvislosti se zajištěním služby vlastními prostředky a silami.
Předpoklady
Není stanoven podmiňující předmět

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Seminární práce, kontrolní testy, 100% účast na konzultacích
Doporučená literatura
  • Gladkij, I. Management ve zdravotnictví. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2003. 380 s. ISBN 80-7226-996-8.. 2003.
  • GLADKIJ, I. STRNAD, I. Zdravotní politika, zdraví, zdravotnictví.. Olomouc. Lékařská fakulta Univerzity Palackého, 2002. ISBN 80-244-0500-8.
  • GLADKIJ, I. Úvod do zdravotní politiky, ekonomiky a sociologie zdravotnictví. Olomouc: Lékařská fakulta Univerzity Palackého, 2000. 177s. ISBN 80-244-0176-2.
  • KOMENDA, S. Nástroje objektivního manažerského rozhodování.. Olomouc. Filozofická fakulta Univerzity Palackého, 1999. ISBN 80-7067-986-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr