Předmět: Základy matematiky

« Zpět
Název předmětu Základy matematiky
Kód předmětu KMA/ZAM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Krátká Magdalena, PhDr. Ph.D.
  • Přibyl Jiří, PhDr. Ph.D.
  • Tichá Michaela, RNDr. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Výrokový počet (formule, sémantika, tautologie, ekvivalence formulí, vyplývání, úsudky) 2. Predikátový počet (termy, formule, kvantifikace, důležité axiomy a věty) 3. Druhy definic, chyby při vyslovování definic 4. Druhy důkazů matematických vět (přímý, nepřímý, sporem, důkazy existence, unicity a konečnosti) 5. Důkaz matematickou indukcí (nejen na přirozených číslech) 6. Množiny (relace mezi množinami, operace na množinách, potence) 7. Kartézský součin, binární relace (inverzní a složená relace) 8. Binární relace a jejich vlastnosti (reflexivnost, antireflexivnost a další) 9. Ekvivalence na množině, rozklad množiny, uspořádání na množině a jeho druhy 10. Zobrazení a jeho druhy, prosté zobrazení, ekvivalence množin, nekonečné množiny 11. Binární operace a jejich vlastnosti, grupa 12. Hierarchie číselných oborů (čísla přirozená, celá, desetinná, racionální, iracionální, reálná) 13. Zápisy čísel a operace s čísly v různých číselných soustavách Pozn.: Cvičení budou obsahově odpovídat odpřednášené látce.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty se základními matematickými koncepty, které jsou důležité pro porozumění matematice. Tento předmět je obsahově nutnou prerekvizitou ke studiu dalších matematických disciplín.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet bude udělen za získání nadpolovičního počtu bodů z každého ze dvou testů, přičemž každý bude za 70 bodů. - první test: 20. 11. 2024 na cvičení - termín druhého testu bude vypsán ve zkouškovém období Ve zkouškovém období budou vypsány tři opravné termíny s dostatečnou kapacitou a několik termínů s menší kapacitou. Zkouška má dvě části - písemnou a ústní, přičemž k ústní části se přistupuje v případech nerozhodnutých písemnou částí, či pokud student aspiruje na dosažení hodnocení stupněm výborně. Dále platí následující: - Pokud student/ka získá ze zápočtového klání 105 bodů, má nárok na hodnocení stupněm dobře a nemusí již konat zkoušku. - Pokud student/ka získá ze zápočtového klání 120 bodů, má nárok na hodnocení stupněm velmi dobře a nemusí již konat zkoušku. - Pokud student/ka v rámci písemné části nevyřeší vybranou úlohu (bude specifikována), získává automaticky hodnocení stupněm nevyhověl/a a to nezávisle na tom, jak budou vyřešeny zbývající úlohy.
Doporučená literatura
  • Blažek, J. a kol. Algebra a teoretická aritmetika I. SPN: Praha. 1983.
  • Hruša, K., Dlouhý, Z., Rohlíček, J. Úvod do studia matematiky. Praha: SPN, 1963.
  • Thiele, Rüdiger. Matematické důkazy. Praha: SNTL, 1985.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr