Předmět: Analýza a vizualizace podnikových dat II

« Zpět
Název předmětu Analýza a vizualizace podnikových dat II
Kód předmětu KMA/AVD2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zimová Štěpánka, Ing.
  • Škvor Jiří, RNDr. Ph.D.
  • Loukotová Lucie, Mgr.
Obsah předmětu
1. Úvod do BI: podstata a základní přístupy k řešení BI, dimenzionální modelování 2. - 7. Vybrané aplikační oblasti BI: finanční plánování a prognózování (tržby z pohledu cash flow), marketing, CRM (plánování a analýza dopadu marketingových kampaní, bonusy a skonta), plánování a monitorování klíčových ukazatelů výrobního procesu (materiálová bilance), řízení vztahů s dodavateli (rozbor závazků), řízení výkonnosti (tvorba dashboardů) - studenti s využitím programů Qlik Sense a MS Excel řeší konkrétní úlohy z praxe 8. Případová studie: BI v obchodních firmách (ukázka práce s daty, jejich využití k předpovědím budoucího vývoje) 9. - 13. Stochastické modelování: simulační modely a metoda Monte Carlo, Markovovy řetězce a jejich aplikace (atribuční modely v marketingu, modely obnovy selhávajících jednotek a jiné aplikace v managementu či financích), modely řízení zásob (statické a dynamické stochastické modely) a další využití stochastických modelů při studiu výrobních procesů

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Prakticky orientovaný předmět navazuje na předmět Analýza a vizualizace podnikových dat I. Náplní předmětu jsou dva komplementární přístupy k analýze a vizualizaci podnikových dat a jejich využití v podnikové praxi. Prvním z nich je Business Intelligence (BI), druhým stochastické modelování. V rámci seminářů vytvářejí studenti pokročilé reporty a dashboardy z oblasti financí, marketingu nebo výroby, přičemž využívají i metod stochastického modelování.

Předpoklady
nespecifikováno
KI/ICT
----- nebo -----
KI/ZZD

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Podmínkou získání zápočtu je účast na seminářích a zpracování dvou seminárních prací dle zadání. Zkouška je praktická a jejím obsahem je látka probíraná v předmětech Analýza a vizualizace podnikových dat I a II.
Doporučená literatura
  • Dokumentace a manuály k programu Qlik Sense.
  • Barilla, J., Simr, P., Sýkorová, K. Microsoft Excel 2016: podrobná uživatelská příručka. Brno: Computer Press, 2016. ISBN 978-80-251-4838-9.
  • Demel, J. Operační výzkum.
  • Fotr, J., Švecová, L. Manažerské rozhodování: postupy, metody a nástroje. Praha: Ekopress, 2016. ISBN 978-80-87865-33-0.
  • Lukáš, L. Pravděpodobnostní modely v managementu: Markovovy řetězce a systémy hromadné obsluhy. Praha: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-1704-8.
  • Lukáš, L. Pravděpodobnostní modely v managementu: teorie zásob a statistický popis poptávky. Praha: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2005-5.
  • Pour, J., Maryška, M., Novotný, O. Business intelligence v podnikové praxi. Praha: Professional Publishing, 2012. ISBN 978-80-7431-065-2.
  • Skalská, H. Stochastické modelování. Hradec Králové: Gaudeamus, 1998. ISBN 80-7041-039-6.
  • Zimola, B. Operační výzkum. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2014. ISBN 80-7318-208-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Informatika (dvouoborové) (A14) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Informatika (dvouoborové) (A14) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Informační systémy (A14) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -