Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
1) Restaurování a konzervace v praxi české památkové péče. Památkový specialista a jeho spolupráce s restaurátorem, restaurátorská dokumentace, etické kodexy restaurátorů a konzervátorů. 2) Základní příčiny poškozování kamenných artefaktů, jejich restaurátorský průzkum. 3) Konsolidace, povrchové úpravy kamene kontra čištění, modelační doplňky, kopie a výdusky, závěrečné úpravy. 4) Štuk, další formovatelné materiály, sgrafito problematika jejich konzervace a restaurování. 5) Nástěnné malby a příčiny jejich poškozování. Základní techniky malby, příčiny a charakter poškozování, konsolidace omítek, fixace barevné vrstvy, restaurátorský průzkum 6) Restaurování nástěnných maleb- odkryvy nástěnných maleb, superpozice více malířských vrstev, různé přístupy k prezentacím a retuším nástěnných maleb. 7) Dřevo a příčiny jeho degradace Struktura dřeva, vlivy změn teploty, vlhkosti, biologičtí škůdci. 8) Konzervace dřeva. Retrospektivní přehled v historických i současných insekticidních a fungicidních prostředků a metod likvidace dřevokazných hub a hmyzu, petrifikace dřeva. 9) Restaurování polychromovaných dřevěných uměleckých děl a maleb na dřevěné podložce, průzkumy a ret. interpretace. 10) Degradace a konzervace kovů a jejich slitin. 11) Vitráže a vitraje, restaurování a péče o ně. 12) Preventivní péče o sbírkové předměty, depozitární režim. 13)Terénní exkurze.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická)
|
Výstupy z učení
|
Seznámení s problematikou konzervačního a restaurátorského procesu u základních okruhů památek uměleckého a uměleckořemeslného charakteru. Základní zásady preventivní konzervace a péče s přihlédnutím k charakteru základních materiálů. V seminární části zaměření na příklady podílu památkového pracovníka na průběh restaurátorského procesu (historické, ikonografické podklady); seznámení se základními prameny a literaturou. Podle možností závěrečné seznámení s průběhem rest. akce v terénu.
Absolvent je schopen se orientovat a částečně i samostatně využívat písemný a dokumentační materiál sloužící jako podpůrný materiál k rozšíření znalostí o narušeném díle. (ikonografické příručky nejvýznamnější písemné prameny, restaurátorské zprávy, dokumentační fotografie, restaurátorské laboratorní průzkumy atd.). Získá základní představu o podstatě konzervačního - restaurátorského zákroku a preventivní péči. Tyto informace dokáže využít pro popis a charakteristiku stavu nejčastěji se vyskytujících uměleckořemeslných děl či součástí architektury.
|
Předpoklady
|
Dějiny výtvarného umění I, II Vhodné též: Památková péče 0444 Žádoucí je vedle orientace v dějinách umění a architektury také základní znalost německého a latinského jazyka vč. zkušeností z novověké paleografie.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Systematické pozorování studenta
Vedle účasti zapojení do seminární činnosti formou diskuse a referátu či prezentace na zvolené téma k dané problematice.
|
Doporučená literatura
|
-
Organokřemičitany v české památkové praxi. Sborník z konference Padesát let používání organokřemičitanů na území České republiky (usp. P. Gláser, V.Nejedlý). Praha, 2008.
-
Bohuslav SLÁNSKÝ. Technika malby I, Technika malby II. Praha, 1955.
-
Césare BRANDI. Teorie restaurování. Kutná Hora, 2000.
-
Ivana KOPECKÁ a kol. Preventivní péče o historické objekty a sbírky v nich uložené. Praha, 2002.
-
Ivana KOPECKÁ-Vratislav NEJEDLÝ. Průzkum historických materiálů. Praha, 2005.
-
Kolektiv. Základy muzejní konzervace. Brno, 1989.
-
Miloš GAVENDA. Štukatérství. Praha, 2010.
-
Roman KUBIČKA-Jiří ZELINGER. Výkladový slovník malířství, grafika, restaurátorství. Praha, 2004.
-
Salvador Muňoz VIŇAS. Současná teorie konzervování. Pardubice, 2015.
-
Veronika K. WANKOVÁ-Renata TIŠLOVÁ-Peter MAJOROŠ-Vojtěch KRAJÍČEK. Technologické poznatky ke štukové výzdobě Císařského pokoje v Bučovicích, in: Zprávy památkové péče 80,č. 3-4, s. 330-343. 2020.
|