Vyučující
|
-
Ledvinka Václav, doc. PhDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
1. -2. Archivní materiál 1 Archiválie v historickém vývoji, dokumenty obecné a speciální 2 Kategorizace písemných a příbuzných pramenů, archiválie osobní povahy a ochrana osobních dat 3. -5. Vzdělávání archivářů Vzdělávání archivářů v historickém vývoji v českých zemích (do r. 1918 v rámci habsburské monarchie) a v současnosti Profily významných archivářů Vzdělávání archivářů v historickém vývoji v Německu a ve Francii 6. -9. Spisová služba (records management) Spisová služba v historickém vývoji (tzv. předarchivní dohled, skartace) Spisová služba v právním systému ČR Spisová služba v současnosti jako informační systém (elektronické podatelny a tzv. datové schránky, Národní standard pro elektronické systémy spisové služby) Návrhy řešení organizace spisové služby (spisové a skartační řády a plány, spisové a skartační znaky, autentizační prostředky, vyřazování elektronicky utvářených dokumentů a transakční protokoly jako základní prvek zajištění jejich autenticity) 10. -11. Archivní informatika - využívání archiválií Podmínky nahlížení do archiválií, badatelské řády, možnosti badatelny on-line v našich podmínkách), vyhotovování výpisů, opisů a kopií z archiválií, propagace archivů (přednášky, výstavy apod.); Vědecká a publikační činnost archivů, edice jako nejvyšší forma zpřístupňování archiválií formou (archeografie) 12. -13. Archivní technika Výstavba (úpravy) archivních budov - stavebně technické a bezpečnostní podmínky, stavebně technické řešení depozitářů, vybavení badatelny) Fyzická péče o archiválie, prevence, studijní kopie (digitalizace), konzervace a restaurování 14. Archivní časopisy a sborníky u nás a v Evropě, archivní příručky a základní kompendia (alternativně návštěva některého z vybraných archivů).
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Úvod do archivnictví II navazuje na předchozí přednášky v rámci Úvodu do archivnictví I. Nyní je pozornost soustředěna k problematice různorodosti archivního materiálu, k možnostem a stupňům vzdělávání archivářů, k archivní informatice jako teorii o možnostech a způsobech využívání archivního materiálu a k archivní technice, jejímž cílem je všestranné zajištění bezpečnosti v archivech uložených archiválií (včetně novodobých elektronických dokumentů).
Celkové zvládnutí (v rámci Úvodu do archivnictví I a II) základních tematických okruhů ve vztahu k archivnictví, respektive archivistice jako vědecké teoretické disciplíně. Jde tedy především o archivní teorii a metodiku, ale také o vývoj a organizaci archivů, specializovanou archivní legislativu, archivní informatiku a taktéž o oblast spisové služby jako jakéhosi zárodečného stadia budoucího archivního materiálu. Absolventi by si tak měli osvojit všechny základní vědomosti, které by jim následně umožnily kvalifikované pracovní zařazení nejen v archivech a dalších paměťových institucích, ale také v úřadech veřejné správy či v "think-tank" institucích). Jelikož je důraz soustavně kladen na širší evropský kontext, dá se předpokládat, že absolventi se současnou znalostí alespoň jednoho světového jazyka se budou moci dobře uplatnit i v jiných státech Evropské unie. V současné vědomostní společnosti totiž archivy nadále hrají nezastupitelnou roli v uchování kvalifikovaně vybraných dat a dokumentů (včetně dokumentů elektronických) jako součásti národního kulturního dědictví.
|
Předpoklady
|
Absolvování Úvodu do archivnictví I., kód HHI 0457 nebo KHI 0135, respektive Archivnictví I KHI/UAR 1
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta
Průběžné diskuse k jednotlivým problémovým okruhům
|
Doporučená literatura
|
-
Bořivoj Indra. Výstavba archivních budov v České republice 1990-2003. Praha, 2994.
-
Josef Kollmann. Dějiny ústředního archivu českého státu. Praha, 1992.
-
MIchal Wanner a kol. Základní pravidla pro zpracování archiválií. Praha, 2015.
-
Miroslav Kunt - Tomáš Lechner. Spisová služba. Prah, 2015.
-
Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.
|