Předmět: Péče o kulturní dědictví

« Zpět
Název předmětu Péče o kulturní dědictví
Kód předmětu KHI/SZMH4
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Drška Václav, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
OKRUHY OTÁZEK Kulturní dědictví českých zemí v historické perspektivě 1. Předrománská a románská kultura a její dědictví v Čechách a na Moravě. 2. Dědictví gotické kultury venkovského prostředí v zemích Koruny české. 3. Dědictví gotické kultury měšťanského a šlechtického prostředí zemí Koruny české. 4. Životní cyklus nobility a jeho hmotné zázemí v období renesance. 5. Kulturní dědictví renesančního města v českých zemích. 6. Dědictví baroka v sakrální kultuře. 7. Dědictví baroka v profánní kultuře. 8. Kulturní dědictví klasicismu a jeho odraz v architektuře a urbanismu. 9. Kulturní dědictví 19. století - romantismus a historismus v českých zemích. 10. Kultura období Fin de Si?cle v českém prostředí - kulturní dědictví secese moderny. 11. Kulturní vývoj Evropy ve 20. století a jeho hmotné dědictví. 12. Kulturní dědictví Němců v českých zemích. Teorie a metodologie péče o kulturní dědictví 1. Historický vývoj vztahu ke kulturními dědictví českých zemích v perspektivě střední Evropy. 2. Základní teoretické a metodologické koncepce péče o kulturní dědictví. 3. Péče o kulturní dědictví ve vybraných evropských zemích. 4. Proměny legislativního rámce péče o kulturní dědictví českých zemí. 5. Současná systémová praxe péče o kulturní dědictví v ČR. 6. Metody historikovy práce s písemnými prameny pro oblast kulturního dědictví. 7. Metody historikovy práce s ikonografickými prameny pro oblast kulturního dědictví. 8. Metody historikovy práce s hmotnými prameny pro oblast kulturního dědictví. 9. Specifika kulturního dědictví severozápadních Čech a péče o něj - historický rámec, problémy, vývoj, perspektiva. 10. Základní teoretické i praktické postupy při konzervaci a restaurování nemovitých památek. 11. Základní teoretické i praktické postupy při konzervaci a restaurování movitých památek. 12. Význam péče o kulturní dědictví v životě společnosti - sociálně antropologické, filozofické a ekonomické aspekty.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem je průřezově prověřit znalosti studenta v oblasti Péče o kulturní dědictví s důrazem na znalosti charakteru kultury v jednotlivých časových obdobích, jejích zdrojů a vlivu na navazující epochu. Cílem je rovněž prověřit znalosti z oblasti metodologie a teorie oboru, včetně současné legislativy a praktické aplikace postupů a metod v současné památkové péče a praxi zaměřené na uchování kulturního dědictví.

Předpoklady
Splnění podmínek studia studijního programu. Student/ka vyplní na studijním oddělení Přihlášku ke Státní závěrečné zkoušce, a to nejpozději v termínu určeném harmonogramem FF UJEP. Student/ka je dále povinen/a se zapsat na SZZ i prostřednictvím IS Stag.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Student si vylosuje dvojici otázek. První z nich je vymezena v rámci tematického celku Kulturní dědictví českých zemí v historické perspektivě, druhá v rámci tematického celku Teorie a metodologie péče o kulturní dědictví. Vlastní přezkoušení v podobě dvou vylosovaných otázek má formu rozpravy. Otázky odpovídají níže uvedeným okruhům, jsou však koncipovány problémově.
Doporučená literatura
  • Černá, M. Dějiny výtvarného umění. Praha, 2019. ISBN 80-85970-12-0.
  • Hůrková, L. - Prix, D. (eds.). Teoretické základy památkové péče na prahu 21. století. Praha, 2020. ISBN 978-80-88283-27-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr