Předmět: Pomocné vědy historické II

« Zpět
Název předmětu Pomocné vědy historické II
Kód předmětu KHI/PVH2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy jednotlivých přednášek: 1. Psací látka úředních písemností v historickém vývoji, Filigrány a metodika filigranologie jako pomocně vědní disciplíny 2. Prameny a metodika epigrafiky, soupisové práce podchycující středověké a raně novověké nápisy v Evropě a v ČR (upozornění na kampanologii) 3. - 6. Prameny, vývoj a metodologie kodikologie jako nauky o studiu písemností neúřední povahy a jejich vnitřní a vnější kritika. Stáří a vývoj rukopisné knihy v domácím prostředí a upozornění na možné cizí vlivy. Tradice tištěné knihy a prostředí, v nichž byly nejvhodnější podmínky pro její uplatnění. Soupisové práce rukopisů a starších tisků v našich zemích (inkunábule, paleotypy, staré tisky). 7. 8. Prameny, základní pojmy a vývoj genealogie u nás i v širším evropském rámci, možnosti praktického využití této discipliny (vývody, rozrody, rodokmeny, příbuzenské tabulky, biografické studie). 9. 11. Prameny, základní pojmy a vývoj heraldiky a sfragistiky u nás i v širším evropském rámci. Současné možnosti uplatňování a evidence znaků (v souvislosti s platnou legislativou) na úrovni státu, krajů, měst a obcí. Heraldika občanská. Úzké propojení heraldiky se sfragistikou a vexilologií. 12. -13. Vexilologie a faleristika jako nauky zabývající se vývojem vlajek a ve druhém případě popisem a historickým hodnocením řádů a vyznamenání v evropském kontextu. Současný stav rozvoje a praktického uplatnění těchto disciplín v našich poměrech. Emblematika jako nauka o spojení slova a obrazu do znakového celku a její konotace, opět především s heraldikou. 14. Prameny a vývoj historické metrologie, základní měrné jednotky v jednotlivých historických údobích v rámci českého státu a habsburské monarchie. Postupné sjednocování měrných soustav.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem je v návaznosti na kurs PVH I obeznámit studenty za využití všech dostupných zdrojů (včetně prověřených internetových domácích i zahraničních) s vývojem dalších pomocných věd historických, jejichž studijní zaměření se už obrací i k jiným pramenům nežli pramenům striktně úřední povahy, v širším evropském kontextu. Jde tedy o kodikologii, epigrafiku, genealogii, heraldiku, emblematiku, vexilologii, faleristiku a historickou metrologii, jejich výzkumné metody a současný stav výzkumu s akcentem na aplikovatelnost těchto disciplin i v současné vědomostní společnosti.
V rámci kurzu PVH II si student osvojí základní představu o metodologických a metodických problémech v dalších tzv. pomocných vědách historických jako základu pro kritickou práci především s písemnými i komplementárními prameny. Po absolvování kurzu PVH II musí znát metodiku práce a prameny využitelné pro studium filigrán orgie, epigrafiky, kodikologie, genealogie, heraldiky, faleristiky, vexilologie a historické metrologie. Musí rovněž získat povědomí o aplikovatelnosti těchto disciplín i v současném a životě (např. tvorba a uplatnění obecních a krajských symbolů, tvorba a uplatnění řádů, základní právní normy a ochrana určitých údajů, unifikace měrných systémů ad.).
Předpoklady
PVH I kód KHI 0430 a PVH1

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Účast na semináři, aktivní zapojení do práce v semináři, prokázaní znalosti problematiky v rámci závěrečného pohovoru.
Doporučená literatura
  • František Lobkowicz. Encyklopedie řádů a vyznamenání. Praha, 1995.
  • Gustav Hoffman. Metrologická příručka pro Čechy, Moravu a Slezsko do zavedení metrické soustavy. Plzeň - Sušice, 1984.
  • Ivan Hlaváček - Jaroslav Kašpar - Rostislav Nový. Vademecum pomocných věd historických. Praha, 2007.
  • Ivan Hlaváček. Úvod do latinské kodikologie. Praha, 1993.
  • Jarmila Krejčíková - Tomáš Krejčík. Základy heraldiky, genealogie a sfragistiky. Praha, 1987.
  • Ludmila Sulitková. Pomocné vědy historické. 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní