Vyučující
|
-
Podroužek Kamil, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Artefakt jako hmotný pramen studia minulosti. Úvod do metod formální a obsahové analýzy hmotných historických pramenů. 2. Měřický snímek. Metoda dokumentace jednosnímkovou fotogrammetrickou metodou. Vyhodnocení nálezové situace, zásady výběru předmětu. Postup dokumentace a tvorba výsledku. Praktické cvičení. 3. Spektroskopie I. Termografická analytická metoda. Vyhodnocení nálezové situace, zásady výběru předmětu. Postup dokumentace, tvorba a interpretace výsledku 4. Spektroskopie I. Praktické cvičení - analýza stratigrafických vztahů a vlastností materiálů pomocí termokamery. 5. Spektroskopie II.Ultrafialová absorbční spektroskopie. Princip metody. Vyhodnocení nálezové situace, zásady výběru předmětu. Postup dokumentace, tvorba a interpretace výsledku.Praktické cvičení. 6. Spektroskopie III. Rentgenová spektroskopie. Obsahová analýza chemických prvků. Princip metody. Analýza nálezové situace, zásady výběru předmětu. Postup dokumentace, tvorba a interpretace výsledku.Praktické cvičení. 7. Dendochronologie. Princip dendrochronologické analýzy, možnosti a meze užití. Destruktivní a nedestruktivní metoda. Stručná historie a současnost oboru, dendrochronologická pracoviště v Evropě a ČR. 8. Dendochronologie. Konstrukční, technologická a stavebněhistorická terénní analýza dřevěných konstrukcí. Zásady a technologie hodnocení a výběru prvků dřevěných konstrukcí k dendrochronologické analýze. Zásady a proces terénní dokumentace prvků určených k dendrochronologické analýze. 9. Dendochronologie. Zásady a technologie odběru, inventarizace a uskladnění vzorků pro dendrochronologickou analýzu, praktické cvičení. 10. Dendochronologie. Zásady a technologie odběru, inventarizace a uskladnění vzorků pro dendrochronologickou analýzu, prak. Cvičení 11. Dendochronologie. Analýza odebraných vzorků, praktické cvičení. 12. Dendochronologie. Vyhodnocení vzorků, interpretace dat a zpracování nálezové zprávy dendrochronologické analýzy. 13. Kolokviální prezentace a obhájení seminárních prací.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je seznámit posluchače s možnostmi a mezemi využití vybraných moderních specializovaných dokumentačních a analytických metod při získávání a zpracování historických informací z hmotných kulturních artefaktů. Posluchači si osvají metodické postupy výběru vzorků k dokumentaci a analýze, naučí se stanovovat cíle a volit prostředky dokumentace a analýzy, zpracovávat a uplatňovat výsledky. Důraz je při tom kladen na získání praktických kompetencí.
Absolvent získá znalosti o základních moderních technikách dokumentace hmotných historických artefaktů. Absolvent dovede vytvořit měřický snímek, dovede odvodit stratigrafické vztahy z termovizního snímku, dovede interpretovat spektroskopický snímek. Absolvent dovede odebrat a připravit k dendrochronologické analýze dendrovzorek. Absolvent dovede vytvořit nálezovou zprávu operativního průzkumu a dokumentace dle certifikované metodiky Národního památkového ústavu.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)
Samostatná seminární práce, využívající k dokumentaci stavebního, uměleckého či řemeslného prvku určenou specializovanou dokumentační a analytickou metodou, standardizovaná do formy Operativního průzkumu a dokumentace dle platné certifikované metodiky NPÚ.
|
Doporučená literatura
|
|