Předmět: PVK Historická sociologie

« Zpět
Název předmětu PVK Historická sociologie
Kód předmětu KHI/PV106
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zábranský Vilém, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvodní přednáška - je možná diskuse mezi historií a sociologií? 2. Marx, Weber a historická sociologie 3. Civilizační analýza 4. Historická sociologie a historická geografie 5. Vznik moderního státu - modernizace společnosti 6. Sociální hnutí, třídy a národy 7. Revoluce 8. Demokracie 9. Historická sociologie města 10. Historická (kolektivní) paměť 11. Gender 12. Historická sociologie mezinárodních vztahů 13. Historická sociologie v českém kontextu 14. Aplikace historické sociologie - semestrální projekt

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem povinně volitelného kurzu je seznámit studenty s disciplínou historické sociologie v kontextu jejího vývoje a metodologických přístupů jednotlivých autorů. Důležitou složkou pak bude upozornění na zásadní řešené problémy. Vedle toho je dílčím cílem poukázat na přesahy, provázanost či odlišné pohledy dalších disciplín jako jsou zejména historie a politologie.
Na základě absolvování kurzu bude student schopen definovat v základních rysech disciplínu historické sociologie. Dovede vymezit jednotlivá tematická zaměření i podstatu jednotlivých metodologických přístupů. Na základě získaných znalostí dovede pracovat s nejnovější odbornou literaturou případně archivními prameny. Dalším výstupem kurzu je také to, že student dovede komparovat získané specifické znalosti s obecným vývojem společnosti v českých zemích i středoevropském prostoru.
Předpoklady
Podmiňující předměty nejsou. Vítaným předpokladem je alespoň rámcová orientace v problematice sociologie, historických věd a politologie.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test, Rozbor portfolia studenta

Mezi požadavky na studenta je zahrnuta aktivní účast na přednáškách. Dále pak zpracování zadaného úkolu odprezentovaného v rámci výuky. Požadavkem bude také splnění několika drobných úkolů zadaných skrze Moodle. Vedle toho musí absolvovat závěrečný test.
Doporučená literatura
  • Emanuel Rádl. Válka Čechů s Němci. Praha, 1993.
  • Gerard Delanty - Engin F. Isin (eds.). Handbook of historical sociology. London, 2003.
  • Charles Tilly. Politika kolektivního násilí. Praha, 2006.
  • Jiří Šubrt (ed.). Kapitoly z historické sociologie. Teorie dlouhodobých historických procesů. Plzeň, 2007.
  • Ladislav Holý. Malý český člověk a skvělý český národ. Národní identita a postkomunistická transformace společnosti. Praha, 2001.
  • Michel Foucault. Dohlížet a trestat. Kniha o zrodu vězení. Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr