Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Prezenční forma studia: 1. Úvodní hodina - stanovení podmínek kurzu 2. Partnerské instituce FF - přehled možností realizace zahraniční zkušenosti 3. Program Erasmus+ - možnosti realizace výukové mobility 4. Program Erasmus+ - možnosti realizace výjezdů na praktickou stáž 5. Podmínky a možnosti výjezdů do Německa - konkrétní programy a jejich specifika (Ackermann-Gemeinde, München; Adalbert-Stifter-Verein, München; Archiv FES, Bonn; Bosch Stiftung, Stuttgart/Berlin; Collegium Carolinum, Műnchen; DAAD, Bonn; Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas, Leipzig; Hannah-Arendt-Institut TU, Dresden; Heinrich-Heine Universität Düsseldorf; Institut für kulturelle Infrastruktur Sachsen Dresden; Institut für sächsische Geschichte und Volkskunde Dresden; Landesamt fűr Archäologie Sachsen, Dresden; Osteuropa-Institut Dresden; Philosophische Fakultät Technische Universität, Dresden; Sächsisches Hauptstaatsarchiv, Dresden) 6. Podmínky a možnosti výjezdů do Rakouska - konkrétní programy a jejich specifika (Österreichisches Bundesministerium für Wissenschaft und Forschung, Sien; Österreichische Akademie der Wissenschaften - Kommission für die Geschichte der Österreich-Ungarische Monarchie; Österreichisches Kulturforum in Prag; Private Pädagogische Hochschule der Diözese Linz; Universität Wien) 7. Podmínky a možnosti výjezdů do Polska - konkrétní programy a jejich specifika (Univerzita Krakow; Univerzita Toruň; Univerzita Wroclaw) 8. Podmínky a možnosti výjezdů na Slovensko - konkrétní programy a jejich specifika (Fakulta humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici; Fakulta architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě; Historický ústav AV SR) 9. Možnosti badatelských pobytů v zahraničních knihovnách, specifické podmínky příhraničního regionu. 10. Úskalí prezentace vlastního výzkumu před zahraničním publikem - tvorba prezentace, posteru 11. - 14. Prezentace výsledků jednotlivých zahraničních výjezdů účastníků kurzu
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je umožnit studentům navázat mezinárodní odborné kontakty, které přispějí k prohloubení a rozšíření možností jejich vlastního výzkumu spolu se zlepšením jazykových kompetencí. Hlavním záměrem kurzu je poskytnout studentům širší rozhled o možnostech zahraničních stáží, které jim umožní seznámit se s novými výzkumnými tématy odborníků v zahraničí v návaznosti na vědecká pracoviště v ČR, která se zabývají v českém kontextu netradičními historiografickými tématy či metodami. Komplexní zaměření kurzu nabízí široké spektrum realizace, která může mít podobu absolvování části studia na zahraniční instituci, dlouhodobé badatelské stáže na odborné zahraniční instituci, účasti na mezinárodním projektu s výsledky publikovanými či prezentovanými v zahraničí, aktivní účasti na mezinárodní konferenci, případně jinou formu přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci.
Student ovládá komunikaci ve světovém jazyce na odborné úrovni a dokáže prezentovat výsledky své badatelské činnosti. Je schopen připravit si vlastní prezentaci v podobě posteru, studie, nebo prezentace komentované ve světovém jazyce. Student se orientuje v nabídce zahraničních stáží FF UJEP, je schopen vybrat typ stáže relevantní pro jeho badatelskou činnost a vyřídit formální náležitosti nutné pro její absolvování.
|
Předpoklady
|
1. Žádné podmiňující předměty. 2. Znalost světového jazyka na odborné úrovni nutné pro prezentaci výsledků vlastní badatelské činnosti.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Didaktický test
Účast na výuce + prezentace vlastní zahraniční zkušenosti v podobě dlouhodobé stáže, krátkodobého badatelského pobytu či aktivní účasti na mezinárodní konferenci, popřípadě prokázání kompetence znalosti cizího jazyka na akademické úrovni, např. vypracováním odborné studie.
|
Doporučená literatura
|
-
Eramus - facts, figures & trends: the European Union support for student and staff exchanges and university cooperation in 2009/2010. Luxembourg, 2011. ISBN 978-92-79-20368-8.
-
Your rights as a mobile student: a guide to the rights of mobile students in the European Union. Luxembourg, 2011. ISBN 978-92-79-17763-7.
-
AMBROSE, Gavin; HARRIS, Paul. Layout. Velký průvodce grafickou úpravou. Praha, 2009. ISBN 978-80-251-2165-8.
-
ČECHOVÁ, Blanka. Na rok za školou: deník české studentky v Kanadě. Brno, 1999. ISBN 80-7239-041-4.
-
KRŇANSKÁ, Petra Emílie, ed. Erasmus očima studentů. Praha, 2010. ISBN 978-80-87335-09-3.
|