Předmět: Ikonografie a ikonologie

« Zpět
Název předmětu Ikonografie a ikonologie
Kód předmětu KHI/PMD32
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pátek Jakub, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v prezenční formě zahrnuje následující tematické celky: 1) Vstupní hodina, úvod do kurzu, rozdělení referátů 2) Ikonografie a ikonologie (historický přehled, osobnosti, metodologie) 3) Personifikace a alegorie - člověk 4) Personifikace a alegorie - kosmos 5) Ikonografie hvězdných map a atlasů 6) Mezopotámská a egyptská ikonografie 7) Ikonografie řecké a římské mytologie 8) Ikonografie hrdinů a hrdinek římských historických mýtů 9) Ikonografie fauny a bájných tvorů 10) Symbolická barokní ikonografie (patituly a univerzitní teze) 11) Ikonografie ve službách Františka Antonína Šporka 12) Exkurz 1: Historická ikonografie trpaslíků 13) Exkurz 2: Ikonografie barokních Wettinů 14) Zápočtové kolokvium

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je formou vybraných témat rozšířit a doplnit základní znalosti křesťanské ikonografie, které studenti získali v průběhu bakalářského studia. Volba jednotlivých témat zaměřených z velké části mimo oblast klasické křesťanské ikonografie má poskytnout studentům vhled také do oblasti dalších ikonografických žánrů, často výrazně provázaných s klasickým historickým poznáním. Cílem je poskytnout studentům základní přehled různých ikonografických oblastí a témat. Studenti si zároveň v průběhu kurzu osvojí základní dovednosti ikonografické a ikonologické interpretace obrazového materiálu. Tyto dovednosti mohou později využít ve své vlastní badatelské aktivitě nebo při budoucím pedagogickém působení.
Absolvent kurzu zná rozdíl mezi ikonografií a ikonologií, orientuje se v historickém vývoji obou dvou oborů a zná jejich nejvýznamnější představitele. Disponuje rozšířenou znalostí v oblastech mytologické ikonografie, alegorické ikonografie, literární ikonografie a vědecké ikonografie. Zná širší spektrum odborné literatury, zejména lexikonů a příruček.
Předpoklady
Prerekvizici předmět nemá, nicméně studentům, kteří v bakalářském studiu neabsolvovali základní kurz Úvod do ikonografie je doporučeno tento kurz jako PVK absolvovat. Absolvování kurzu nevyžaduje žádné zvláštní kompetence. U studentů náv. Mgr. studia se přirozeně očekává, že budou schopní zpracovávat referáty na základě studia cizojazyčné, především německé literatury.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Dostatečná docházka (povolené maximálně 3 absence), průběžné plnění zadávaných úkolů a úspěšné zvládnutí zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • Büttner, F. - Gottdang, A. Einführung in die Ikonographie. München, 2006.
  • Neškudla. Encyklopedie bohů a mýtů starověkého Říma a Apeninského poloostrova..
  • PANOFSKY, E. Význam ve výtvarném umění. Vyd. 2., rev. Přeložil Lubomír KONEČNÝ. Praha: Malvern, 2013. ISBN 978-8087580-37-0.
  • Ripa, C. Ikonologie.
  • Royt, J.; Šedinová, H. Slovník symbolů. Kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii. Praha, 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr