Předmět: Odborná stavebněhistorická praxe I

« Zpět
Název předmětu Odborná stavebněhistorická praxe I
Kód předmětu KHI/PBD26
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Podroužek Kamil, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Plošný inventarizační terénní průzkum. 2. Inventarizace architektonických prvků historických staveb. 3. Geodetické měření terénních situací v kulturní krajině, lokalizace nálezů artefaktů. 4. Stavební měření a tvorba stavební plánové dokumentace historických staveb. 5. Fotodokumentace historických staveb I. 6. Fotogrammetrie a tvorba fotoplánů. 7. Laserové skenování artefaktů a tvorba 3D modelů jejich povrchů. 8. Operativní průzkum a dokumentace nálezů a nálezových situací I. 9. Ortogonální měření a kresebná dokumentace nálezových situací II. 10. Identifikace, lokalizace a evidence historických staveb, práce s mapami a leteckým snímkováním. 11. Základy práce s on-line databázemi historických staveb. Prezentace a archivace výsledků.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je pomocí desetidenní odborné praxe rozšířit teoretické znalostí absolventa o praktickou část, která se odrazí v jeho další odborné specializaci. Jedná se o praxi souvislou a kolektivní, probíhající pod vedení týmu školitelů a tutorů v terénu mimo prostředí fakulty. Volba konkrétních objektů praxe a výběr prakticky realizovaných tematických výukových okruhů jsou navázány na aktuálně řešené vědecké projekty KHI.
Absolvent získá teoretické i praktické znalosti o technikách dokumentace hmotných historických pramenů a jejichu užití. Absolvent ovládá širokou škálu dokumentačních metod dokumentace hmotných historických pramenů. Dovede je v praxi využívat a jejich výsledky formovat do podoby podkladů nálezových zpráv dle standardů certifikovaných metodik Národního památkového ústavu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Systematické pozorování studenta

Samostatné vypracování nálezové zprávy OPD, inventarizační karty KP, inventarizační karty nálezu, detailu či prvku konstrukce, výkres plánové dokumentace stávajícího stavu stavby, fotoplán prvku či nálezové situace, a to dle metodiky NPÚ a aktuálně stanovených požadavků.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr