Předmět: Základy ITpro historiky

« Zpět
Název předmětu Základy ITpro historiky
Kód předmětu KHI/KZIT
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Koumar Jiří, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy jednotlivých seminářů: 1. Využití IT v historickém oboru (statistika, databáze, digitalizace, genealogické programy a práce s nimi) 2. - 3.Možnosti využití IT ve vzdělávacím oboru dějepis (dějepisný software, testový software, autorský zákon, internet) 4. Genealogické programy 5. - 6. Tvorba prezentace elektronické prezentace (význam a účel prezentace, prvky, prostředky, zásady, typy prezentace) 7. Internetová prezentace (téma historie na internetu, základy a možnosti tvorby webové prezentace) 8. Obrazový materiál na internetu (webové galerie, virtuální prohlídka galerie či muzea apod.) 9. - 11. Editace digitálního obrazového, zvukového a video materiálu (zdroje, programy pro editaci zvuku, praktická editace) 12. Práce s programy balíku Office - textové editory - druhy, možnosti), readery, elektronické knihovny) 13. "Historie v tabulkách" (využití databáze, programy typu MS Excel) 14. Prezentace závěrečných prací studentů

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
Výstupy z učení
Kurz základy IT bude zaměřen k těm tématům z oblasti informačních technologií, které mohou prospět odbornému historikovi či učiteli dějepisu. Představena tak bude široká škála programů, které lze využít v historickém oboru (genealogický software, audioeditory, videoeditory apod.), ve spektru programových prostředků bude přitom pozornost zaměřena na bezplatně využitelné programy licence typu freeware. Další významný okruh je dále orientován zejména na budoucího učitele dějepisu - v jeho rámci představíme postupy elektronické prezentace (základní prezentační programy, jednoduchá webová prezentace). Poslední hlavní okruh pak představuje práce s databázovými programy (základním prostředkem zde bude tabulkový procesor).
Student dokáže po absolvování kurzu: " vytvořit různé typy elektronické prezentace, založené na respektování formálních, pedagogicko-psychologických i odborných nároků na její ztvárnění " vhodně využít vybraných programových prostředků pro editaci audiomateriálu historického charakteru (výpověď pamětníka) " zpracovat genealogické schéma s využitím některého z genealogických programů; " vytvořit jednoduchou účelnou a přehlednou databázi na základě vybraného historického pramene statistické povahy.
Předpoklady
Alespoň základní znalost obsluhy osobního počítače a jeho obecně dostupného programového vybavení (zejm. programy balíku Office)

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

Zpracování dílčích průběžných úkolů a jejich prezentace v rámci výuky: elektronické a webové prezentace, editace audiomateriálu historického charakteru (výpověď pamětníka), zpracování genealogického schématu s využitím některého z genealogických programů; vytvoření účelné databáze na základě vybraného historického pramene.
Doporučená literatura
  • Doporučená literatura je součástí kurzu realizovaného v rámci systému Moodle.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní