Vyučující
|
-
Kaiserová Kristina, doc. PhDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
1. Konfesní situace v Evropě na konci 18. a poč. 19. století 2. Osvícenství - církevní reformy Josefa II, toleranční patent 3. Katolické "obrození" - zrod a růst ultramontanismu 4. Evangelická církev 5. Pravoslavná církev 5. Pokračující rekonfesionalizace, lidová zbožnost, příklad rozkvět mariánských kultů 6. I. Vatikánský koncil a jeho dopad na církevní život (vznik starokatolické církve ap.) 7. Starokatolická církev 8. Definice a příklady politického katolicismu 9. Nacionalizace církevního života 10. Počátky moderní sociální politiky církví, encyklika Rerum novarum 11. Katolická moderna a její podoby v náboženském myšlení habsburské monarchie 12. Neoficiální náboženské skupiny (baptisté ap.), islám 13. Spiritismus 14. Sekularizace společnosti 19. století
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Přehled církevních dějin habsburské monarchie od tolerančního patentu do počátku první světové války v kontextu evropských církevních dějin. Podrobně budou probrány jednotlivé mezníky - kromě tolerančního patentu rok 1848-1849 a situace kolem konkordátu. Pak bude pozornost věnována celému spektru uznaných církví (katolická, evangelická, pravoslavná etc.), ale i neoficiálně působících konfesních směrů s důrazem na české země. Specifickou otázkou je pak role muslimů zvláště po anexi Bosny-Hercegoviny. Řešeny budou i otázky lidové zbožnosti, křesťansko-sociálního hnutí ap. Cílem kurzu je ukázat jednak obraz církevní problematiky habsburské monarchie od tolerančního patentu po První světovou válku. Dále pak na tomto konkrétním obrazu vyložit širší církevní problematiku v Evropě i dalších oblastech.
Studenti by se měli orientovat nejen v dané tématice církevních dějin v habsburské monarchii, ale zároveň by měli být schopni je zařadit do kontextu evropských, popřípadě světových dějin. Zároveň budou informováni o jejich významu pro širší problematiku rakousko-uherské monarchie. Přesahy budou i do aktuální doby.
|
Předpoklady
|
Studium kombinované Bc. historické vědy
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Student musí splnit docházku (3 omluvené absence maximálně). Přednáška bude doplněna otázkami pro studenty, o jejichž zaměření budou tito informováni po odpřednášení jednotlivých témat. Aktivní účast v diskusi bude dalším kritériem pro udělení zápočtu.
|
Doporučená literatura
|
-
Fasora, L. - Hanuš J. - Pavlíček, T. (eds). Kněžské identity v českých zemích (1820-1938). Praha, 2017.
-
Fasora, L. - Kunštát, M. - Pavlíček, T. (eds.). Papežství a fenomén ultramontanismu v českých zemích. Praha, 2018.
-
Franzen, A. Malé dějiny církve. Praha, 2006.
-
Havelka, M. Víra, kultura a společnost. Náboženské kultury v českých zemích 19. a 20. století. Červený Kostelec, 2012.
-
Kaiserová, K. Konfesní myšlení českých Němců v 19. a počátkem 20. století. Úvaly u Prahy, 2003.
-
Malíř, J. a kol. Sekularizace českých zemí v letech 1848-1914. Brno, 2007.
-
Marek, P. - Lupeč, M. Nástin dějin pravoslavné církve v 19. a 20. století. Prolegomena k vývoji pravoslaví v českých zemích, na Slovensku a na Podkarpatské Rusi v letech 1860-1992. Brno, 2012.
-
Nešpor, Z. R. - Kaiserová, K. (eds.). Variety české religiozity v "dlouhém" 19. století (1780-1918). Ústí nad Labem, 2010.
-
Nešpor, Zdeněk. Náboženství na prahu nové doby. Česká lidová zbožnost 18. a 19. století. Ústí nad Labem, 2006.
-
Schatz, K. Všeobecné koncily: ohniska církevních dějin. Brno, 2014.
|