Předmět: PVK Vznik moderního města

« Zpět
Název předmětu PVK Vznik moderního města
Kód předmětu KHI/KV17
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Musilová Stanislava, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kombinovaná forma: 1. Úvod do problematiky měst 19. století, seznámení se základní literaturou a prameny 2. Městská společnost a její modernizace. Proměna charakteru měst v souvislosti s industrializací. 3. Okrajové vrstvy městské společnosti. 4. Žena ve městě versus žena na venkově. Souvislosti urbanizace a ženské emancipace. 5. Historizující slohy v městské architektuře

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
  • Exkurze - 6 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Student v rámci předmětu získá přehled o proměně městské společnosti v 19. století. Bude seznámen s charakterem moderního města. Bude informován o proměně městského urbanismu a architektonickém vývoji městských staveb. Zvláštní pozornost bude věnována severočeskému regionu a městu Ústí nad Labem.
Absolvováním kurzu získá student znalosti o specifickém vývoji městské společnosti v prostoru Habsburské monarchie především v období dlouhého 19. století. Dovede rozlišit projevy modernizace jak v rámci proměny společnosti, tak v rámci vývoje architektury a urbanismu. Je schopen popsat vývoj městské architektury v rámci transformace slohových forem. Zároveň dovede identifikovat, popsat a začlenit jednotlivé stavební druhy a typy typické pro městkou architekturu 2. poloviny 19. století. Na základě získaných znalostí dovede pracovat s nejnovější odbornou literaturou a archivními dokumenty, které se vztahují k problematice urbanismu, města, městské společnosti a jejího vývoje. Podstatným výstupem kurzu je také schopnost studenta komparovat získané specifické znalosti s obecným vývojem městské společnosti v českých zemích i středoevropském prostoru, s důrazem na území Habsburské monarchie.
Předpoklady
Předpokladem jsou minimálně základní znalosti historického vývoje českých zemí a Habsburské monarchie v období dlouhého 19. století. Dále pak základní přehled ve vývojových formách architektury i celkovém kulturním vývoji daného prostoru. Výhodou je absolvování kurzu Dějiny dlouhého 19. století v českých zemích.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Po studentech je vyžadována znalost základního přehledu vývoje městské společnosti druhé poloviny 19. století. Dále pak orientace v problematice městské architektury a urbanismu přelomu 19. a 20 století. Požadavky na získání zápočtu (volitelně vlastního výběru): - účast na přednáškách a exkurzích min. 80% - zpracování dvou diskusních příspěvků na vybrané pojmy související s jednotlivými tématy kurzu - samostatná práci a příprava odborných podkladů využitelných pro specializované architektonické weby - závěrečný test resp. kolokviální přezkoušení
Doporučená literatura
  • Dějiny obyvatelstva českých zemí. Praha, 1998. ISBN 80-204-0720-0.
  • HLAVAČKA Milan. Dějiny dopravy v českých zemích v období průmyslové revoluce. Praha, 1990. ISBN 80-200-0221-9.
  • HORSKÁ Pavla, MAUR Eduard,MUSIL Jiří. Zrod velkoměsta. Urbanizace českých zemí a Evropa. Praha / Litomyšl, 2002. ISBN 80-7185-409-3.
  • HRŮZA Jiří, ZAJÍC Josef. Vývoj urbanismu II. Praha, 2007. ISBN 80-01-01549-1.
  • HRŮZA Jiří, ZAJÍC Josef. Vývoj urbanismu I. Praha, 1997. ISBN 80-01-01342-1.
  • KLADIWA Pavel, ZÁŘICKÝ Aleš (eds.). Město a městská společnost v procesu modernizace 1740 ? 1918. Ostrava, 2009. ISBN 978-80-7368-688-.
  • LAŠŤOVKA Marek a kol. Pražské spolky. Soupis pražských spolků na základě úředních evidencí z let 1895-1990. Praha, 1998. ISBN 80-902151-9-X.
  • LENDEROVÁ Milena, JIRÁNEK Tomáš, MACKOVÁ Marie. Z dějin české každodennosti. Praha, 2010. ISBN 978-80-246-1683-4.
  • VYBÍRAL Jindřich. Česká architektura na prahu moderní doby. Devatenáct esejů o devatenáctém století. Praha, 2002. ISBN 80-7203-475-8.
  • WITTLICH Petr. Česká secese. Praha, 1985.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A16) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -