Předmět: Úvod do kulturní historie

« Zpět
Název předmětu Úvod do kulturní historie
Kód předmětu KHI/KUKH
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pátek Jakub, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka v jednotlivých seminářích je vždy dělena na část teoretickou, zaměřenou na konkrétní téma a část praktickou, v níž je probíráno odborné názvosloví a zvolená oblast praktických dovedností. Tematické okruhy jednotlivých přednášek: 1. Úvodní hodina 2. Přehled vývoje počátků dějin kultury a umění v evropském prostředí do počátků osvícenství 3. Základní přehled počátků dějin kultury a umění v českém prostředí do počátků osvícenství 4. Ikonografické minimum I 5. Ikonografické minimum II 6. Interpretace uměleckého díla 7. Odborná terminologie I 8. Odborná terminologie II 9. Odborná terminologie III. 10. I. ověřovací test 11. Historická topografie 12. Historická geografie 13. Odborná exkurze (zaměření voleno flexibilně s ohledem na aktuální nabídku akcí a výstav) 14. II. ověřovací test

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je posluchače seznámit se základním historickým vývojem kulturní historie a uměnovědy jako oboru. Představeny jsou významné osobnosti a jejich dílo od období antiky po 20. století. Dále se frekventant kurzu seznamuje s příslušnou odbornou literaturou, především příručkami a encyklopediemi, které mu pomohou v pozdější samostatné práci. Velký důraz je kladen na to, aby si posluchači osvojili základy odbornou terminologii (památková péče, kulturní historie, umění). Vedle toho si osvojí některé další znalosti, např. z oblasti ikonografickou analýzy, historické geografie, historické topografie atd.
Absolvent kurzu prokazuje rozšířené znalosti v oboru kulturní historie, které vhodně doplňují jeho další směřování v rámci studijních oborů dokumentace památek, kulturní historie, historie či estetiky. Je schopen nabyté znalosti aplikovat v dalších předmětech, především v dějinách výtvarného umění, ale i v předmětech ryze historických nebo estetických. Absolvent ovládá chronologický přehled vývoje oboru. Je schopen vypočítat nejvýznamnější osobnosti, specifikovat zaměření jejich odborného zájmu, interpretovat základní myšlenkové struktury. Dále ovládá odbornou terminologii a je schopen ji aplikovat v praxi, stejně jako některé získané dovednosti (např. základní ikonografická identifikace díla, slohové zařazení památky atd.). Zná také spektrum časopisecké produkce oboru a má přehled o oborové literatuře.
Předpoklady
1. Pro absolvování předmětu není potřeba zvládnutí žádné předcházející disciplíny. 2. Pro absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné speciální znalosti či dovednosti, jistou výhodou je ovšem znalost zejména Nj.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Účast na výuce v odpovídajícím rozsahu (min. 70% výuky), průběžné studium odborné doporučené literatury, vypracování krátké samostatné práce.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A16) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní