Předmět: Problémy starších dějin I

« Zpět
Název předmětu Problémy starších dějin I
Kód předmětu KHI/KPSD1
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrubá Michaela, prof. PhDr. Ph.D.
  • Drška Václav, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy jednotlivých přednášek k obecným dějinám: 1. Raně středověká etnogeneze a její problémy 2. Církev a stát v raném středověku. 3. Vazalita a lenní systém 4. "Národní" království ve středověku? 5. Podoby středověkého universalismu. 6. Rok 1000 a "agrární" revoluce 7. "Moderní" stát: král a stavy 8. Problémy pozdně středověkého císařství: Ludvík Bavor a lucemburská koncepce 9. Evropské krize a konflikty 10. Diskurs intelektuálů a jeho politické důsledky 11. Konciliarismus jako fenomén doby? 12. Evropská reformace Tematické okruhy jednotlivých přednášek k obecným dějinám: 1. Základní problémy periodizace starších českých dějin 2. Příchod Slovanů do střední Evropy, problematika lokace a významu tzv. Sámovy říše 3. "Velká Morava" - její role a interpretace v dějinách střední Evropy, 4. Vztah českého státu k říši, český stát jako součást středověké římské říše 5. Česká reformace jako historický problém 6. Problémy výzkumu české stavovské společnosti mezi středověkem a raným novověkem 7. - 8. Historicko-antropologické přístupy k dějinám českého středověku a počátků raného novověku 9. Gender jako koncept výzkumu dějin českého středověku a počátků raného novověku 10. - 12. Každodennost jako koncept výzkumu dějin českého středověku a počátků raného novověku 13.- 14. Závěrečná kolokvia, hodnocení studentských prací

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Jedná se o dvousemestrální kurs, jehož cílem je hlouběji seznámit studenty s vybranými problémy moderní obecné medievistiky a studia raného novověku. Přednáška klade důraz na metodologii a možnosti kritické interpretace vybraných pramenů k jednotlivým tématům. Cílem semináře je seznámit studenty se základními prameny a pramennými edicemi, vztahujícími se k uvedeným tématům. Demonstrovat možnosti jejich kritické analýzy a vliv na moderní odborný diskurz.
Student dokáže formulovat základní problémovou strukturu daného tématu, orientuje se v základní literatuře a dokáže zdůvodnit jednotlivá stanoviska odborného diskurzu. Zná základní prameny daného tématu a dovede je interpretovat konformně k zásadám historické metody.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test

Účast na výuce, studium doporučené literatury.
Doporučená literatura
  • Francis RAPP. Církev a náboženský život Západu na sklonku středověku. Brno, 1996.
  • Francis RAPP. Evropa před zrcadlem. Praha, 2001.
  • Jarmila BEDNAŘÍKOVÁ. Stěhování národů. Praha, 2003.
  • Malcolm LAMBERT. Středověká hereze. Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní