Předmět: Příprava na SZZ a obhajobu BP

« Zpět
Název předmětu Příprava na SZZ a obhajobu BP
Kód předmětu KHI/KPSB
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrubá Michaela, prof. PhDr. Ph.D.
  • Koumar Jiří, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické bloky semináře: 1. Charakteristika bakalářské práce (formální a obsahové požadavky, literatura, charakteristika odborného textu, ukázky špatných a dobrých příkladů aj.) 2. Představení individuálních témat na základě dané osnovy (téma, prameny, literatura, využité metody, členění práce) 3. Příprava na státní závěrečnou zkoušku (charakteristika tematických okruhů, základní a doporučená literatura aj.) 4. Příprava na obhajobu bakalářské práce (zásady prezentování výsledku badatelské práce, charakteristika odborné rozpravy aj.) 5. "Praktický nácvik" obhajoby, ukázka "dobrých a špatných příkladů", způsoby, možnosti a podklady pro hodnocení aj.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem kurzu je v závěrečné etapě vzniku bakalářských prací umožnit průběžné konzultace, diskusi nad tématy jednotlivých bakalářských zadání a kontrolu, která má přispět k vytvoření optimálních podmínek pro vznik kvalitních studentských prací. Studenti v rámci semináře prezentují své metodologické postupy, průběžné výsledky a závěry práce. Důležitou součástí kurzu je i příprava na obhajobu. Dalším záměrem kurzu je podpora při přípravě na oborovou státní zkoušku v jednotlivých disciplínách, včetně konzultace vypsaných témat k SZZ a doporučené literatury k přípravě na zkoušku. Na závěr semináře je zařazena příprava na obhajobu, v níž představí studenti svoji práci (použité prameny, badatelský záměr, výsledky aj.).
Student posílí schopnost prezentovat a obhajovat své pojetí a metodiku zpracování vybraného tématu, schopnost prezentovat dosavadní výsledky své práce a obhajovat je v diskusi, bude připraven na obhajobu bakalářské práce před komisí a prezentovat zadané téma v rámci SZZ.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

a) Aktivní účast na prezenční části výuky b) Prezentace tématu bakalářské práce dle stanovené osnovy (ukázka a charakteristika pramenné základny, uvedení do využitých badatelských metod, charakteristika využité literatury atd..) c) příprava podkladů pro obhajobu práce, předběžná prezentace výsledků Konkrétní zadání a bližší charakteristika jednotlivých úkolů, na jejichž základě bude udělen zápočet, je studentům k dispozici v systému MOODLE (http://ff.ujep.cz - konkrétní kurz: http://moodle.ff.ujep.cz/mod/resource/view.php?id=6546)
Doporučená literatura
  • D. HOLOUŠOVÁ. Jak psát diplomové a závěrečné práce. Olomouc, 1999.
  • S. ČMEJKROVÁ, F. DANEŠ, J. SVĚTLÁ. Jak napsat odborný text. null. Praha, 1999. ISBN null.
  • ŠANDEROVÁ. J. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách.. Praha: Slon, 2006.
  • U. ECO. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc, 1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A16) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní