Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Výuka předmětu v kombinované formě zahrnuje tato témata po jednotlivých výukových blocích: 1. Vývoj ochrany památek do sklonku 19. století 2. Alois Riegl, Max Dvořák a proměna vnímání hodnot památek v 1. pol. 20. století 3. Památkový fond severních Čech v období totalitního režimu i v nepřízni současnosti 4. Současná památková legislativa a praxe
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Projekce (statická, dynamická)
|
Výstupy z učení
|
Seznámení s vývojem péče o památky od prvních projevů respektu k historickému a uměleckému dílu minulosti až po současnou situaci. Po úvodní přednášce, prezentující výběrové příklady citlivého přístupu či vztahu k artefaktům minulosti ještě před vznikem prvních legislativních nástrojů na ochranu památek, je věnována pozornost zejména vývoji principů ochrany památek 19. a 20. století včetně. vzniku a působnosti vídeňské C.K. komise pro uchovávání a vyhledávání stavebních památek. Prezentovány jsou koncepty přístupu k památkám v teoretických dílech i praktických realizacích předních osobností oboru (E. E. Viollet le Duc, J. Ruskin, A. Riegl, G. G. Dehio, M. Dvořák, Z. Wirth, V. Wagner) se zaměřením na středoevropské prostředí. Pozornost je věnována i neblahým regionálním specifikům severočeského regionu po 2. světové válce a jejich důsledkům včetně dostupných dokumentů k tomuto tématu. Závěrem je podána charakteristika současné památkové legislativy v ČR a fungování odborných organizací a výkonných orgánů státní památkové péče. Nechybí porovnání se systémy památkové péče ve vybraných evropských zemích vč. současné ekonomické informace o příspěvkové stimulaci vlastníků památek a některých aktuálních problémech oboru.
Absolvent kurzu disponuje základní orientací ve vývoji a základních teoretických východiscích a ideových proudech (vč. vybraných osobností) památkové péče vč. příslušné oborové terminologie. Dále se orientuje v základních problémech památkové legislativy s důrazem na praktické využití (např. problematika zpracování návrhu na prohlášení za kulturní památku, struktura a poslání výkonných orgánů a organizací státní památkové péče, zákonné opory památkové ochrany, aktuální možnosti dotačních titulů v prospěch záchrany a obnovy památek apod.) Dále disponuje bazálním přehledem o nejvýznamnějších informačních zdrojích odborných organizací státní památkové péče v ČR zahraničí. Disponuje také přehledem o dostupnosti oborové literatury v rámci knihovních fondů v regionu a v Praze. Zná spektrum periodik, přinášejících články a studie k tématu předmětu.
|
Předpoklady
|
Dějiny umění
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta
aktivní zapojení do diskuse
|
Doporučená literatura
|
-
DVOŘÁK Max. Katechismus památkové péče. Praha, 2004. ISBN 80-86234-55-X.
-
Kiessow Gottfried. Německá památková péče. 2012.
-
kolektiv. Mezinárodní dokumenty o ochraně kulturního dědictví. Praha, 2002. ISBN 978-80-87104-14-9.
-
Kroupa Petr. Čas a autenticita památky, in: Zprávy památkové péče 64, 2004/5, s. 431-442. 2004.
-
Nejedlý Vratislav. Počátky státem organizované ochrany památek v rakouské monarchii a dnešek, in: Zprávy památkové péče 53, s. 151-156. Praha, 1993.
-
Riegl Alois. Moderní památková péče. Praha, 2003. ISBN 80-86234-34-7.
-
Štorm Břetislav. Základy péče o stavební památky. Praha, 2007.
-
Štulc Josef. Vývoj památkové péče, její proměny a myšlenkové zápasy, in: Regenerace hisotrických budov, sídel a ochrana krajiny a ochrana památek (ed. Milan Pavlík). Praha, 1998.
-
Uhlíková Kristina. Národní kulturní komise 1947 - 1951. Praha, 2004. ISBN 80-903230-8-1.
-
Uhlíková Kristina. Zdeněk Wirth, první dvě životní etapy 1878-1939. Praha, 2010. ISBN 978-80-87104-60-6.
-
Wagner Václav. Umělecké dílo minulosti a jeho ochrana. Praha, 2006.
|