Předmět: Dějiny výtvarného umění II

« Zpět
Název předmětu Dějiny výtvarného umění II
Kód předmětu KHI/KDVU2
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pátek Jakub, Mgr. Ph.D.
  • Royt Jan, prof. PhDr. Ing.
Obsah předmětu
Tematické okruhy jednotlivých přednášek: 1. - 2. Vznik gotického umění ve Francii 12. - 13. století 3. - 4. Vznik a vrchol gotické architektury, malířství a sochařství v Itálii 5. - 6. Gotické umění ve Francii a v německých zemích ve 14. století 7. Počátky gotického umění v historických zemích koruny České 8. - 9. Umění za vlády panovníků lucemburské dynastie 10. Umění doby husitské a za vlády krále Jiřího z Poděbrad 11. - 12. Pozdně gotické umění v německých zemích, v Rakousku a Švýcarsku 13. - 14. Umění za vlády Jagellonců v Čechách

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty s přehledným vývojem dějin výtvarného umění v období gotiky. Kurz je pevnou součástí systému výuky Dějin výtvarného umění v bakalářském stupni studia, který je zakončen u oborů Dokumentace památek a Kulturní historie státní závěrečnou zkouškou. Na získané znalosti navazuje student v pokračujících kurzech dějin výtvarného umění a v budoucnu je uplatní v praxi v závislosti na svém odborném uplatnění. Studenti oboru Dokumentace památek využijí získané znalosti především pro obohacení svých poznatků z předmětu dějiny architektury. Pro studenty Kulturní historie pak absolvování kunsthistorických kurzů představuje jeden z hlavních pilířů bakalářského studia.
Absolvent kurzu prokazuje bazální znalost kulturně-historického vývoje v epoše gotiky. Dokáže přehledným způsobem charakterizovat kulturní vývoj významných oblastí a uměleckého slohu. Dále prokazuje znalost vybraných uměleckých děl a staveb ve zmíněném časovém rámci, schopnost tato díla identifikovat a správně zařadit časově i stylově.
Předpoklady
1. Pro absolvování předmětu není bezpodmínečně nutné předchozí zvládnutí jiné disciplíny, výhodou je ovšem úspěšné ukončení předmětů Dějiny výtvarného umění I. 2. Výhodou je pro studenta schopnost práce s cizojazyčnou odbornou literaturou (Nj, Aj). U studentů se také předpokládá historický rozhled v intencích středoškolských osnov dějepisu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Účast na výuce, zvládnutí studia doporučené literatury, případně vypracování zadané samostatné práce v rámci předmětu.
Doporučená literatura
  • Dějiny výtvarného umění II (sylabus předmětu)..
  • kolektiv autorů. Pozdně gotické umění v Čechách. Praha, 1985.
  • kolektiv autorů. Rehabilitace v klinické praxi. Bratislava: Galén, s.r.o., 2009. ISBN 978-80-7262-657-1.. Praha, 1984.
  • kolektiv autorů. Revmatologie. Praha: Maxdorf, 2012. ISBN 978-80-7345-295-7.. Praha, 2005.
  • Royt, J. České umění gotické. Praha, 2002.
  • Spunar, F. Kultura českého středověku. Praha, 1987.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A16) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní